مروری بر روند انتقال ۵۷۰شهید اسیر به کشور

تاریخ تبادل اجساد ۳۰/۴/۸۱ دقیقاً مصادف با سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) بود. ما قبل از این تاریخ کارها و مقدمات زیادی را باید انجام می دادیم. نبش قبر که قبلاً مجوز آن را از مقام معظم رهبری گرفته بودیم مستلزم همکاری سایر ارگان های مختلف بود؛ نظیر بنیاد شید، ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت کشور، وزارت خارجه، سازمان پزشکی قانونی و... به همین منظور و به منظور انجام هماهنگی های لازم، جلسات مختلفی تشکیل شد.

 

گذشته از این، همه ی اسیران عراقی در یک جا مدفون نبودند. این موضوع کار را مشکل تر می کرد. از این اجساد ۸۱۵ نفر در تهران، ۹۸نفر در مشهد، ۵۰ نفر در قوچان، ۴۶ نفر در اراک، ۳۸ نفر در بجنورد، ۲۸ نفر در سمنان، ۲۷ نفر در میانه، ۱۳ نفر در تربت جام،۱۲ نفر در ساری، ۸ نفر در منجیل و ۴ نفر در اهواز مدفون بودند. در مجموع تعداد ۱۱۶۶ نفر از عراقی ها نبش قبر شدند. این اجساد به سردخانه انتقال یافتند. تابوت هایی هم به این منظور پیش بینی شده بود که اجساد اسرای مذکور داخل این تابوت ها در تاریخ مقرر تحویل مقامات عراقی گردیدند.

 

مقامات عراقی هم پیکر تعداد ۵۷۰ نفر از اسیران شهید را در تاریخ ۲۸/۴/۸۱ از طریق کمیسیون حمایت از اسرا و مفقودان تحویل جمهوری اسلامی ایران دادند. پیکر این عزیزان در مراسم باشکوهی تشییع و به خاک سپرده شد. استقبال با شکوهی در مرز خسروی از بدن های مطهر اسیران شهید به عمل آمد. پیکر خلبان شهید سرافراز عباس دوران[۱] در پیشاپیش سایر پیکرهای مطهر حمل می شد. این مراسم با تشریفات نظامی همراه بود. در این مراسم مقامات لشگری و کشوری، فرماندهان و خانواده های شهدا و مسئولان استان کرمانشاه حضور داشتند. یک فضای روحانی و معنوی به وجود آمده بود. که ورود آزادگان در سال ۱۳۶۹ را تداعی می کرد.

 

در مورد شهید عباس دوران هم یک نکته ی بسیار جالب وجود داشت، در تاریخ ۳۰/۴/۱۳۶۱ قرار بود اجلاس غیر متعهد ها در بغداد تشکیل شود. زمانی که عراقی ها و شخص صدام به امنیت بغداد می بالیدند و روی این مسئله تبلیغ می کردند، از نیروی هوایی ارتش سروان خلبان عباس دوران ماموریتی به بغداد می رود. او وقتی با ضد هوایی عراق مواجه می شود، هواپیمای خود را طوری هدایت می کند که مستقیماً به همان ساختمان اجلاس برخورد کند. این مسئله در دنیا می پیچد و در آن سال اجلاس در بغداد تشکیل نمی شود. این کار شهید عباس دوران خیلی با عظمت بود. او دقیقاً بیست سال پیش این ایثار را انجام داده بود و اینک پس از بیست سال دقیقاً در تاریخ ۳۰/۴/۱۳۸۱ پیکر مطهرش را به ایران آوردند، تصادفی نیست؛ واقعاً تقدیر الهی است.

 

در تهران و در مهرآباد نیز استقبال با شکوهی از این پیکرهای شهیدان به عمل آمد. و در مراسمی آیت الله هاشمی رفسنجانی به ایراد سخنرانی پرداختند. از تعداد این شهدا ۲۱۱ پیکر متعلق به ارتش ،۱۰۶ پیکر مربوط به سپاه پاسداران، ۷۲ پیکر از اعضای نیروی مقاومت بسیج، هجده پیکر مربوط به نیروی انتظامی و ۴۲ پیکر هم از نیروهای مردمی بودند. تعداد ۱۲۱ پیکر هم که عراقی ها با قاطعیت اعلام داشتند ایرانی هستند امضا نمودند، اسامی آنها ناشناخته ماند که مجموع اینها ۵۷۰ شهید می شود.

 

[۱] . عباس دوران در سال ۱۳۲۹ ش به دنیا آمد. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه وارد ارتش شد. او در سال ۱۳۴۹ برای آموزش و تکمیل دوره ی خلبانی به آمریکا رفت ودر سال ۱۳۵۱ به ایران بازگشت. وی از جمله خلبانان مؤمن و متعهدی بود که بعد از پیروزی انقلاب به خدمت مشغول شد. در تابستان سال ۶۱ صدام حسین، رئیس جمهوری وقت عراق با دعوت از سران کشورها قصد داشت به دنیا بفهماند که عراق در حین جنگ با ایران در امنیت کامل به سر می برد. در این هنگام، خلبان دوران با یک فروند هواپیما به بغداد رفت و با یک اقدام شجاعانه با فرود آمدن در ساختمان های محل اجلاس به شهادت رسید. با این اقدام شهادت طلبانه، اجلاس در عراق برگزار نشد.( ر.ک؛ زهرا مشتاق، دوران به روایت همسر شهید،روایت فتح،تهران ۱۳۸۳)

 

منبع:سایت جامع آزادگان

اضافه کردن دیدگاه جدید