ورزش سیاسی در اسارت

با توجه به این که در آغاز اسارت بیشتر اوقات خود را در بندها و آسایشگاه ها بودیم و ادامه این روند در دراز مدت مشکل متعدد جسمی و روحی را برای اسرا ایجاد می کرد، اسرا به صورت انفرادی از فرصت ها استفاده می کردند و گوشه ای از آسایشگاه، یا هنگامی که برای زمان کوتاهی درب آسایشگاه باز می شد یا در حمام و ... شروع به نرمش می کردند، بعضا در گوشه ای از اردوگاه ورزش می کردند که این روند توسط عراقی ها ممنوع اعلام شد.

 

بعد از گذشت زمان مذاکره و هم فکری هایی در خصوص ورزش عمومی بین اسرا و حتی مسئولین عراقی و نمایندگان صلیب سرخ صورت گرفت. نمایندگان صلیب سرخ قول دادند که وسایل مورد نیاز ورزشی را از راه های مختلف برای اسرا تامین نمایند و کم کم ورزش اردوگاه رونق گرفت. البته ورزش های عمومی فوتبال، والیبال، بسکتبال، هندبال و پینگ پنگ رسماً در اردوگاه شروع شد و ورزش های رزمی مثل کونگ فو، کاراته، جودو، کشتی و بوکس پنهان از چشم عراقی ها رونق گرفت.

 

ورزش های عمومی

در ابتدا توسط حاج آقا ابوترابی یک نفر به عنوان مسئول ورزش اردوگاه منصوب شد و بعدا توسط ایشان از هر آسایشگاه یک نفر آشنا به امور ورزش انتخاب شد و به تعداد نوع رشته یک نفر کارشناس همان رشته در آسایشگاه ها انتخاب گردید.

 

ناگفته نماند که در سطح اردوگاه هر رشته ورزشی یک نفر کارشناس همان رشته توسط مسئول ورزش اردوگاه برای تصدی آن انتخاب گردید. بعد از گذشت زمان برای انتخاب افراد جهت تصدی رشته های ورزشی برگزار می شد، این در حالی بود که عراقی ها از آن هیچ اطلاعی نداشتند و به تناسب هر رشته کمیته داوران و هیات، و مسئولین آن رشته انتخاب می شد.

 

سطح بندی و رشته بندی افراد در هر رشته متناسب با توان آنها در آن رشته بر اساس برگزاری مسابقه، آزمون و سطح بندی مشخص گردید. تیم ها به دسته یک (قوی) دسته دو و دسته سه تقسیم شدند و به نام مسابقات یک فصل توسط رابط آن آسایشگاه به آسایشگاه ها اعلام می شد و افراد بر اساس علاقه می توانستند در دو رشته شرکت و ثبت نام نماید. جدول برگزاری مسابقات به طوری تنظیم می شد که تداخلی در برگزاری مسابقات ایجاد نمی شد و برای برگزاری برای نظم مسابقات قوانین خاصی تدوین گردید. داوران به روز با قوانین بین المللی آشنا می شدند. معمولاً مسابقات حساس و دسته یک در آخر وقت برگزار می شد که با استقبال بی نظیر تماشاچیان و حتی عراقی ها رو به رو می شد. در مواردی مسابقه کمدی سیاسی در فوتبال وبسکتبال برگزار می شد. بیانگر رقابت بین کشورهای جمهوری اسلامی از یک طرف و کشور عراق و کشورهای حامی آن، در طرف دیگر بودند. انتخاب افراد به تناسب نوع کشور و توان آن به صورت کمدی وخاص مشخص و تعیین می شد که این شیوه برای اسرا کاملا روشن بود. اما عراقی ها از این ترفند چیزی نمی فهمیدند و تشویق هم می کردند. بعضا افراد نفوذی و منافق در بازی مشخص می شد.

 

به مناسبت های مختلف (ایام الله) در سطح وسیع و در تمام رشته های مسابقاتی بین آسایشگاه ها و منتخبین در سطح اردوگاه برگزار می شد و در پایان جوایزی به تیم های برنده و قهرمان داده می شد. تمام وسایل مورد نیاز را نمایندگان صلیب سرخ از باشگاه های معروف دنیا برای اسرا می آوردند. هر چه استقبال و حضور اسرا در ورزش بیشتر می شد امکانات بیشتری در اختیار ما قرار می گرفت.

 

ورزش رزمی

شکل گیری و تشکیل هیات رزمی در اردوگاه از جایگاه ویژه ای برخوردار بود. اسرا از کمترین زمان برای انجام ورزش رزمی استفاده می کند. ورزشی که در ابتدا به صورت فردی مخفیانه در حمام و دستشویی ها شروع شد و با تثبیت اردوگاه و فضای حاکم بر آن به عنوان یک رشته مورد علاقه در سطح آسایشگاه ها و بعد اردوگاه شروع شد و مربیان خوبی با عشق خدمت به اسرا در رشته های مختلف ورزش رزمی فعالیت خود را شروع کردند. بعداز انجام آمار توسط عراقی ها باز شدن در آسایشگاه ها در اولین فرصت کار نظافت آسایشگاه ها انجام می گرفت و بعد از آن رشته های ورزش رزمی که در ایام هفته به صورت نوبتی فعالیت می کردند. با گذاشتن نگهبان تمرین های ورزشی را انجام می دادند و جالب این بود که در تمام ایام این ورزش پنهان از چشم عراقی ها انجام می گرفت. به مناسبت های مختلف ورزش رزمی در سطح آسایشگاه و اردوگاه برگزار می شد.

 

با توجه به این که در زمان برگزاری مسابقات و بعضا برای دفاع از رشته ورزشی صدماتی به اسرا وارد می شد،قرار بر این شد که ورزش رزمی در قالب (یده احده) در سطح اردوگاه برگزار شود که افراد به صورت نوبتی در رشته های مختلف رزمی شرکت نمایند. تا حساسیت های رشته ای ورزش رزمی کاهش یابد. ورزش در اردوگاه نقش مهمی در سلامتی جسمی و روحی آزادگان داشت و همین امر باعث شده بود که با ورزش، زمینه فعالیت در بقیه امور به نحو احسن به اجرا در آید و هر روز نسبت به دیروز از روحیه بیشتری و با امید به آینده به زندگی خود در اسارت ادامه دهد و در نهایت سلامتی آنها در برابر بیماری ها و ... واکسینه و بیمه شده بود.

 

آزاده فتاح محمدی/سایت جامع آزادگان

اضافه کردن دیدگاه جدید