یادداشت آزاده احمد دواتگر برای شهادت آتش نشانان ایثارگر

نویسنده: احمد دواتگر

نمی دانم کسانی که در حال نوشتن و یا توضیح دادن واژه ایثار بودند، چه در سر داشتند؟ اما می دانم هیچ فرهنگ لغتی تا به امروز نتوانسته است در تعریف واژه ایثار حق مطلب را به درستی ادا کند؛ اگر چه همه ی این لغت نامه ها وقتی به این واژه زیبا می رسند، چاره ای جز زانو زدن در مقابل آن ندارند و سر تسلیم در مقابل این واژه ی مقدس فرود می آورند.
در عرف ما ایرانی ها، "ایثارگر" به کسی گفته می شود که حاضر است جان و امنیت خود را برای حفظ جان و امنیت هموطنان خود فدا نماید. به عنوان مثال در طول هشت سال دفاع مقدس نزدیک به ۲۲۰ هزار نفر از بهترین عزیران این کشور جانشان را تقدیم نمودند تا دشمن خیره سر را، سر جای خود نشانده و به او تفهیم نمایند که ایران جای امنی برای آن ها نخواهد بود.
بر اساس همین تعریف، باید بپذیریم که واژه ایثار تنها در طول هشت سال دفاع مقدس قابل تعریف نیست، بلکه پس از دفاع مقدس و در عرصه های دیگر نیز، کلمه ایثار همچنان معنا و جایگاه خود را در میان آحاد این جامعه حفظ نموده است.
معلمی که حاضر می شود برای جلوگیری از وقوع خطر برای دانش آموزانش جان خود را فدا کند، ایثار کرده است. آن مامور نیروی انتظامی که آگاهانه حاضر می شود در نبرد با اراذل و اوباش و یا سوداگران مرگ، و در دفاع از امنیت و سلامت جامعه،  فداکاری و جانبازی کند، اوهم یک ایثارگر است؛ همانطور که یک رزمنده در نبرد با گروه های تکفیری در سوریه و عراق نیز یک ایثارگر است؛ زیرا با آن که می داند احتمال شهادت در این راه دور از انتظار نیست، اما او در این راه وارد می شود و همه مشکلات و مصائب آن را با جان و دل می پذیرد؛ تا امنیت شهروندانش را تامین نماید. چرا که خوب می داند اگر بی تفاوت باشد، باید با این موجودات وحشی در خاک خود بجنگد.
پس به یقین می توان گفت، برای ما ایرانی ها "ایثار" واژه غریبی نیست؛ یکی در صحنه ی جنگ از جانش می گذرد،  یکی دیگر در کلاس درس و برای نجات دانش آموزانش از خطر و .... 
حادثه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو در تهران بار دیگر نشان داد "ایثار" در میان انسان هایی که ما آن ها را به عنوان آتش نشان های مهربان می شناسیم نیز حد و مرزی نمی شناسد. این عزیزان نیز ایثارگرانی بزرگ اند که با افتخار این شغل مقدس اما خطرناک را انتخاب کرده اند؛ همانها که هیچ شبی را بی دلهره و اضطراب پست سر نمی گذارند تا امنیت و آسایش مردم را تامین نمایند.
دست نجات بخششان مایه بازگشت امید به زندگی و لبخندشان نوید دهنده ی شروع  یک زندگی تازه برای گرفتاران در هجوم شعله های سرکش آتش و حوادث سخت است. چه زیبا این فرشتگان نجات در برابرخشم شعله های آتش از خود می گذرند تا نجات دهنده ی کسانی باشند که در سخت ترین شرایط میان مرگ و زندگی کمک می طلبند.

این ایثارگران درحالی که از حقوق و مزایای بالایی هم برخوردار نیستند، اما همواره نشان داده اند که پائین بودن دستمزد و تنگناهای معیشتی نمی تواند کوچک ترین خللی در عزم آنان در کمک به هموطنان ایجاد نماید.
حماسه آفرینی و شهادت آتش نشانان، مردان بی ادعای این مرز و بوم، بار دیگر ماندگاری و استمرار خط ایثار و شهادت در میان فرزندان میهن اسلامی را ثابت نمود.

به روح مطهر شهدای آتش نشان درود فرستاده و از خداوند متعال برای خانواده های داغدار این عزیران صبر و اجر می طلبیم.
 

با تلخیص(پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان)

اضافه کردن دیدگاه جدید