آزادگان در یوم الله ۲۲ بهمن و چهلمین بهار پیروزی انقلاب، گل کاشتند + تصاویر

۱۳۹۷/۱۱/۲۳
گزارشی توصیفی از چهلمین سالگرد جشن پیروزی انقلاب اسلامی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ،  امروز۲۲ بهمن ۹۷ و در چهلمین جشن تولد پیروزی انقلاب اسلامی و به کوری چشم دشمنان، بارش باران رحمت الهی که چهره عابرین و سطح شهر را به زیبایی صفا می داد، از آغازین لحظات صبحدم نیز خیابان فردوسی مملواز جمعیتی بود که خود را برای یک روز به یادماندنی و خلق حماسه ای دیگر آماده کرده بودند.

 

خیابان فردوسی و بالاخص کوچه "نیایی" میعادگاه عاشقان و دلدادگان آزاده ای بود که امروز هم آمده بودند تا تجدید عهدی دوباره با امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و شهدای ۸سال دفاع مقدس داشته باشند.

از خیابان فردوسی که عبور می کنم جمعیت زیاد راهپیمایان به سمت خیابان انقلاب گام هایم را برای رسیدن به خیابان نیایی شتابان تر می کند. غرفه  "آزادگان" که  با همت و تلاش شبانه روزی همکاران موسسه پیام آزادگان با تمثال حضرت امام(ره)، مقام معظم رهبر و همچنین سید آزادگان حجت الاسلام حاج آقا ابوترابی به زیبایی آراسته شده درکنار آن، تصاویر بازگشت آزادگان به میهن اسلامی چشم و دل بسیاری از راهپیمایان حاضر در خیابان فردوسی را به سمت و سوی خود کشانده است، کاری کرده بود کارستان.

نیم ساعتی تا آغاز راهپیمایی باقی مانده، خود را به موسسه می رسانم تا از نزدیک فعالیت های پشت پرده دوستان آزاده را شاهد باشم. حدسم درست است گروه سرود آزادگان که از چندساعت پیش در موسسه حضور دارند آخرین تمرینات سرودهای خود را درموسسه اجرا می کنند و مدیران موسسه نیز با برنامه ریزی مناسب، سعی در هرچه  برگزاری بهتر برنامه های این روز به یادماندنی دارند.

عقربه های ساعت، ۹ بامداد را نشان می دهد که گروه سرود حجت الاسلام ابوترابی با لباس زرد رنگ اسارت  خود را به غرفه آزادگان می رسانند.

قرایت آیاتی از کلام الله مجید توسط برادر آزاده حاج رضا الهی  و با اجرای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران توسط آزادگان آغاز به کار می کند.

 

 

 

 

 

 

 

آوای آزادگان در قالب سرودهای زیبا از دل و زبان آنان چنان گرم و زنده، جاری می شود که  گام های شتابان راهپیمایان با رسیدن به غرفه آزادگان کمی از شتاب می ایستد و با تامل و تفکر به تصاویر و آزادگان حاضر در غرفه، آنان را میخکوب می سازد.

این گروه که در اسارت نیزبه فعالیت های فرهنگی روی آورده و با اجرای سرود و تیاتر سعی در حفظ روحیه مقاومت در میان اسرا داشتند امروز نیز به یاد روزهای سخت اسارت، سرودهایی را کهدر اردوگاه هاساخته بودند امروز نیز آن را بازخوانی و اجرا می نمایند.

سپس هرکدام از آزادگان  با بازگوکردن خاطره ای تلخ و یا شیرین،  پیام دفاع مقدس را که همان اهداف و ارزش  نظام مقدس جمهوری اسلامی، صبر و مقاومت و همدلی  آزادگان دراسارت بود را در گوش مردم زمزمه می کردند و جمعیت نیز از این که از نزدیک این آزادگان سرافراز را در کنار خود می دیدند از فرصت استفاده کرده و عکس و فیلم تهیه می کردند و با آنان عکس های یادگاری می گرفتند.

دستجات راهپیمایان درحال عبور از خیابان فردوسی نیز با مشاهده آزادگان و به پاس قدردانی از ۸سال اقتدار، مقاومت و فداکاری این مردان آهنین، به رسم ادب با تکان دادن دست و عرض ارادت به این اسوه های صبر با آنان همدلی می کردند و آزادگان نیز با فرستادن صلوات های بلند، سر بلندی ملت ایران را در بهار چهل سالگی انقلاب از خداوند و ایمه معصومین(ع) خواستار می شدند.

مادرانی که به همراه فرزندان خردسال خود درحال عبور از خیابان فردوسی بودند ترجیح می دادند عکس های یادگاری خود را در کنار غرفه آزادگان و در کنار آزادگان بزرگوار به ثبت برسانند.

حضور تعدادی از بانوان و همسران آزادگان و شهدای آزاده از اولین ساعات شروع راهپیمایی در کنار همسرانشان و در جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به واقع تماشایی بود.

 

 

 

 

همسرشهید جاویدالاثر آزاده "عماد فاریابی" یکی از حاضرین در این راهپیمایی است که خود را به غرفه آزادگان رسانده است. وی درخصوص شهادت همسر آزاده اش می گوید:  ایشان آرزو داشت که هیچگاه پیکرش بازنگردد و به آرزویش هم رسید و تا به امروز هنوز پیکرش بازنگشته است.

وی علت حضورش را در جمع راهپیمایان نیز اینگونه بیان می دارد: چهل سال است که پا به پای انقلاب در تظاهرات ها و پخش اعلامیه های امام خمینی(ره) حضور داشتیم و پیام امروز من هم برای دشمنان انقلاب این است که دشمن بداند انقلابی که رهبریت آن با امام خمینی(ره) و جمهوری اسلامی شکل گرفته با شیطنت های دشمنان داخلی و خارجی نیز راه به جایی نخواهد برد و انشاالله با ظهور امام زمان(ع) تمامی مشکلات امت اسلام پایان خواهد یافت. برای ظهورشان دعا کنیم.

یکی از زیبایی های برنامه غرفه آزادگان د رمیان سرودهای انقلابی  و حماسی، بیاناتی از امام راحل(ره)، مقام معظم رهبری و همچنین سید علی اکبرابوترابی در میان برنامه ها برای حاضرین بود که در جای خود بسیار تاثیرگذار بود.

آزادگان سرافراز در این روز با شعار "مرگ بر آمریکا" و  "دربهار آزادی جای شهدا خالی"نیز یاد و خاطره شهدای ۸سال دفاع مقدس و همقطاران خود را نیز گرامی می داشتند.

بیان خاطرات آزادگان سرافراز محمدباقرعباسی و سید صباح معصوم زاده و دیگر آزادگان از تاثیرگذارترین بخش های این مراسم بود چرا که انبوه جمعیت در سکوت و با دقت تمام به سخنان این عزیزان دل می سپردند.

 

 

 

 

 

برنامه با مداحی آزاده سرافراز "رسول ملایری" ادامه و درپایان نیز با  قرایت میثاق نامه آزادگان به زبان عربی و فارسی پایان یافت.

 

 

صوت زیبای اذان ظهرگاهی که در فضای خیابان فردوسی طنین انداز می شود همگان را به وحدانیت الهی فرا می خواند و یادآورمان می شود پایان مراسم نزدیک است.

جا دارد که از همگی مسوولان و دست اندرکاران موسسه پیام آزادگان و همچنین گروه اجرایی این مراسم که از مدت های مدیدی در تب و تاب برگزاری این جشن ملی صادقانه تلاش نموده اند، یک خدا قوت و خسته نباشید جانانه داشته باشیم.

 

 

 

 

 

* آ 

گزارش: صنوبر محمدی

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید