آیا لیست واردکنندگان خودرو ناقص منتشر شد؟

۱۳۹۷/۰۵/۰۲
وزیر صنعت، معدن و تجارت

بلافاصله پس از انتشار فهرست واردکنندگان غیرقانونی خودرو از سوی وزارت صنعت، برخی فعالان اقتصادی می گویند که نام برخی از متخلفان از این فهرست حذف شده است.

 

 

 محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح امروز در یک برنامه تلویزیونی از انتشار فهرست اسامی واردکنندگانی در حوزه خودرو خبر داد که به صورت غیرقانونی، اقدام به واردات خودرو کرده‌اند. در این فهرست نام برخی از افراد، به عنوان افراد کثیرالواردات به چشم می‌خورد که از همه شرکتها، خودرو وارد کرده‌اند.

اکنون برخی از فعالان اقتصادی می گویند که وزارت صنعت، این فهرست را به صورت کامل منتشر نکرده و اسامی برخی از واردکنندگانی که به صورت غیرقانونی، خودرو وارد کرده‌اند، از آن حذف شده است.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفتگویی اعلام کرده است: به نظر می‌رسد نام برخی شرکتهای متخلف در این لیست وجود ندارد.

وی گفته است که ما از شفاف‌سازی صورت گرفته در این زمینه حمایت می‌کنیم. این متخلفان چه عضو انجمن ما باشند چه نباشند هر فرد و شرکتی که تخلف کرده باید تاوان بدهد.

دادفر با بیان اینکه باید با شرکتهای متخلف به سختی برخورد کنند تا برای همه درس عبرت شود، خاطرنشان کرد: البته نباید فراموش کنیم که چنین تخلفی حاصل تصمیم برخی مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت بود که یک شبه با بستن سایت ثبت سفارش، یک کسب و کار را تعطیل کردند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: با بررسی اجمالی لیست منتشره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توان گفت که حدود ۲۰ درصد شرکتهای دخیل در پرونده واردات غیرقانونی خودرو جزو نمایندگی‌های رسمی و از اعضای این انجمن بوده و مابقی جزو واردکنندگان غیر رسمی هستند.

وی خاطرنشان کرد: ما پیش از این با اطلاعاتی که داشتیم از اعضای متخلف خود توضیحاتی در این رابطه خواستیم که آنها توضیحاتی دادند با این حال تصمیم گیرنده نهایی در این زمینه دستگاه قضایی و مراجع قانونی هستند.

دادفر ادامه داد: با بررسی لیست منتشره به نظر می‌رسد که جای بعضی از شرکتها در این لیست خالی است ضمن آنکه اگر مرجع قضایی براساس این لیست می‌خواهد اقدام کند پس تکلیف شرکتهای متخلف احتمالی که اسمشان در این لیست نیامده، چیست!؟.

وی اظهار داشت: از ابتدای اسفند ۱۳۹۵ ثبت سفارش واردات خودرو برای شرکتهای غیر نمایندگی رسمی ممنوع شد. از ۲۴ تیر ۱۳۹۶ نیز ممنوعیت ثبت سفارش واردات خودرو شامل شرکتهای نمایندگی رسمی نیز شد که در لیست منتشره اسامی این دو گروه شرکت متخلف قید شده است.

 

این فهرست اینجا قابل دسترس است.

 

 

 

* آ 

مهر

اضافه کردن دیدگاه جدید