استرس ارتباط مستقیم با کاهش عملکرد سیستم دفاعی بدن دارد

۱۳۹۳/۰۲/۱۰

دبیرعلمی دوازدهمین کنگره بین المللی ایمنولوژی و آلرژی ایران با تاکید بر این که افرادی که تحت استرس شدید قرار می‌گیرند بیشتر در معرض بروز بیماریهای خودایمنی هستند، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد استرس ارتباط مستقیم با کاهش عملکرد سیستم دفاعی بدن دارد.

 

دکتر جمشید حاجتی در حاشیه دوازدهمین کنگره ایمونولوژی و آلرژی در جمع خبرنگاران درباره تاثیر آلودگی هوا و محیط زیست بر روی بیماری‌های مربوط به خودایمنی گفت: آلودگی هوا می‌تواند بر روی بخش‌های مختلف بدن از جمله سیستم دفاعی تاثیر بگذارد و تضعیف سیستم دفاعی بدن می‌تواند به بیماریهای خود ایمنی مانند ام اس و دیگر بیماری‌های صعب العلاجی که به تازگی آمار بالایی در برخی نقاط کشور از آنها گزارش می‌شود، منجر شود.

 

وی افزود:‌ افرادی که تحت استرس شدید قرار می‌گیرند بیشتر در معرض بروز بیماری‌های خودایمنی هستند و تحقیقات نشان می‌دهد استرس ارتباط مستقیم با تضعیف و کاهش عملکرد سیستم دفاعی بدن دارد.

 

وی همچنین با بیان اینکه آمار دقیقی از سرطان‌هایی که شایع شده وجود ندارد، گفت: با این حال برخی شواهد نشان می‌دهد بعضی از سرطان‌ها که در گذشته رایج نبود امروز رایج تر شده است.

 

وی با اشاره به اینکه این کنگره فرصتی است برای گردهمایی و تبادل نظر و تجربیات اساسی در دانشجویان، افزود: برگزاری این کنگره با تلاش ۳۰۰ نفر از اساتید دانشگاه‌های کشور و ۲۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور صورت گرفته است.

 

وی با اشاره به اینکه انجمن ایمنولوژی و آلرژی از کمک‌های مستقیم دولتی استفاده نمی‌کند، گفت:‌ در این کنگره بیش از ۱۶۰۰ خلاصه مقاله دریافت کردیم. ۳۰۰ سخنرانی و ۳۰۰ پوستر نیز در این جشنواره ارائه خواهد شد که توسط اعضای هیئت علمی پذیرفته شده است.

 

وی همچنین از برگزاری بیش از ۴۰ کارگاه آموزشی خبر داد و گفت: جلسه پرسش و پاسخ مردمی درباره علل و عوامل ابتلا به سرطان پستان و سایر سرطان‌های رایج، آلرژی و آسم، ناباروری و سقط جنین و بیماریهای خودایمنی در روز پنج شنبه در سالن مرکز همایش‌های بین المللی برج میلاد با حضور متخصصان مختلف و مردمی که پیش از این به صورت مختلف از این جلسه اطلاع یافته‌اند، برگزار می‌شود.

 

انتهای پیام