الحیات: هراس ترکیه از احتمال وقوع کودتای جدید

۱۳۹۵/۱۲/۰۷

پایگاه اینترنتی روزنامه الحیات چاپ لندن نوشت: مسئولان حزب عدالت و توسعه ترکیه اظهاراتی مبنی بر احتمال وقوع جنگ داخلی در این کشور در صورت شکست همه‌پرسی نظام ریاست جمهوری ایراد کرده‌اند و این حزب برای مقابله با کودتاهای احتمالی آماده می‌شوند. 

 
همزمان با محاکمه نظامیان متهم به مشارکت در تلاش کودتای اخیر و وابستگی به گروه مخالف فتح‌الله گولن، گفتگوها در خصوص سناریوهای مقابله با کودتاهای احتمالی با استفاده از تجربه ۱۵ جولای گذشته ادامه دارد. 
 
آمادگی برای مقابله با کودتا
روزنامه «جمهوریت» به نقل از اورهان اوزینیر، از خویشاوندان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، گفت وی برای سازماندهی گروه‌های وابسته به حزب حاکم «عدالت و توسعه» و آماده‌سازی آنها برای مقابله با هر کودتای نظامی و تلاش برای براندازی نظام (ترکیه) اقدام می‌کند.
 
 این روزنامه با به یک فایل ویدئویی اشاره کرد که در آن اوزینیر، گروهی از جوانان را مورد خطاب قرار می دهد و برنامه خود را برای ریختن به خیابان ها به محض شنیدن هر خبری درباره کودتای نظامی و تشویق همسایگان و نزدیکان به این این کار، برای آنها شرح می دهد. 
 
این مسئله پس از آن روی داد که شماری از مسئولان حزب «عدالت و توسعه» بارها اظهاراتی مبنی بر احتمال وقوع جنگ داخلی در ترکیه در صورت شکست همه‌پرسی نظام ریاست جمهوری ایراد کردند؛ همه‌پرسی که حکومت آن را مطرح کرده است و اردوغان با قدرت از آن حمایت می کند. 
 
گل و داووداغلو  علیه دولت         
الحیات در ادامه نوشت پیش‌بینی‌ها در خصوص نقش برخی گروه های مدنی طرفدار حزب عدالت و توسعه،  افزایش یافته است. گروه هایی که گاهی از چارچوب نظام خارج می شوند و تظاهراتی را شکل می دهند که برخی رسانه‌های مخالف یا حتی احزاب دیگر را می ترساند. 
 
در این زمینه، تبلیغات رسانه‌ای نزدیکان رئیس جمهور ترکیه علیه جریان های موجود در حزب حاکم وابسته به عبدالله گل، رئیس جمهور پیشین، و احمد داووداغلو، نخست وزیر پیشین، شدت یافته است و علنا این دو فرد را به فعالیت علیه طرح نظام ریاست جمهوری و تظاهر به موافقت با این لایحه و فعالیت مخفیانه علیه آن متهم می‌کنند.
منبع:باشگاه خبرنگاران

اضافه کردن دیدگاه جدید