العبادی هشدار داد: تجاوز ترکیه، به فروپاشی این کشور می‌انجامد

۱۳۹۵/۰۸/۱۲

به گزارش شبکۀ تلویزیونی المیادین، حیدر العبادی، سه‌شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در بغداد هشدار داد: «خطر مداخلۀ ترکیه در امور داخلی عراق همچنان پابرجاست.»

به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوز، نخست‌وزیر عراق همچنین در واکنش به هشدار ترکیه به حشد الشعبی (نیروهای بسیج مردمی عراق) دربارۀ نزدیک شدن به شهر ترکمن‌نشین تَلعفَر در حومۀ موصل افزود: «دولت عراق بیش از دیگر کشورها نسبت به امنیت تلعفر حساسیت دارد.»

اخیراً رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، با تأکید بر اهمیت تلعفر برای ترکیه به نیروهای حشد الشعبی هشدار داد درصورتی‌که بخواهند در این شهر مستقر شوند با پاسخ «متفاوت» ترکیه مواجه خواهند شد.

العبادی با تأکید بر اینکه قدرت عراق ناشی از موضع یکپارچۀ ملی است گفت: «ما در امور دیگر کشورها دخالت نمی‌کنیم و با هر تجاوزی از سوی هر کسی که صورت گیرد، مقابله خواهیم کرد.»

نخست‌وزیر عراق همچنین گفت تروریست‌های داعش خود را در میان غیرنظامیان موصل مخفی می‌کنند اما «ما می‌خواهیم موصل را با کمترین هزینه آزاد و سر افعی (داعش) را قطع کنیم.»

العبادی افزود نیروهای امنیتی عراق تاکنون اشتباهی در خصوص غیرنظامیان مرتکب نشده‌اند اما در صورت بروز اشتباه، باید صبر پیشه کرد تا داعش از آن در جهت تبلیغات به نفع خود سوءاستفاده نکنند.

نخست‌وزیر عراق دربارهٔ عملیات موصل نیز گفت از نظر دولت عراق، تمامی محورهای موصل از اهمیت راهبردی برخوردار هستند و دشمن تا حد زیادی متحمل شکست شده‌است.

العبادی با اشاره به تعامل خوب نیروهای امنیتی عراق با ساکنان موصل بر نقش مهم رسانه‌ها در حمایت از نیروهای عراقی تأکید کرد.

شانزده روز از آغاز عملیات آزادسازی شهر موصل از چنگال داعش گذشته است و نیروهای عراقی تاکنون ده‌ها روستا و شهر را در حومهٔ موصل آزاد کرده‌اند.

ناظران می‌گویند موفقیت نیروهای عراقی در برابر داعش فراتر از حد انتظار بوده‌است.

اضافه کردن دیدگاه جدید