برنامه‌های سالروز ورود آزادگان در خوزستان تشریح شد

۱۳۹۸/۰۵/۲۲
در مصاحبه با نماینده موسسه در استان خوزستان؛

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی پیام آزادگان، رونمایی از کتاب ملاصالح قاری، تقدیر و تکریم آزادگان سادات و غبارروبی مزار شهدا از جمله برنامه‌هایی است که محمدجواد فاضلی‌نیا مسئول دفتر موسسه پیام آزادگان در استان خوزستان برای سالروز ورود آزادگان به میهن پیش‌بینی کرده است. در ادامه مشروح صحبت‌های وی را می‌خوانید:

فاضلی نیا به تشریح اقدامات این موسسه در استان خوزستان پرداخت و گفت: طبق معمول هرسال با هماهنگی‌های بنیاد شهید و برخی ارگان‌های دیگر، در سطح استان و شهرستان‌ها برنامه‌هایی خواهیم داشت. در اهواز یک جشن خانوادگی برای آزادگان داریم. بر نامه شب خاطره برای عموم مردم و نمایشگاه کتاب، عکس و آثار دستی آزادگان طی چند روز برپا می‌شود. از دیگر برنامه‌های ما دیدار با امام جمعه محترم اهواز، استاندار و غبارروبی مزار شهدا است. سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه توسط یکی از آزادگان از جمله برنامه‌های پیش روی است. برنامه‌های خاطره‌گویی، مصاحبه و میزگرد آزادگان در صداوسیما هماهنگ شده است. دیدار و عیادت از برخی آزادگان بیمار و پیشکسوت و تقدیر و تکریم از آزادگان سادات به‌دلیل تقارن با عید سعید غدیر از دیگر برنامه‌های ما خواهد بود.

 

وی افزود: در شهرستان‌های شاخص مانند بهبهان، دزفول، شوش، اندیمشک، رامهرمز و آبادان بعضا جشن‌های خانوادگی و گردهمایی آزادگان را خواهیم داشت. اکثر برنامه‌هایی که در مرکز استان داریم در شهرستان‌ها نیز انجام خواهد شد به‌علاوه اینکه در یکی دو شهر قرار بر این است که از فرزندان آزادگانی که رتبه‌های برتر کنکور شده‌اند تقدیر و اهدای جوایز صورت گیرد. با هماهنگی بسیج پیشکسوتان کشور هم یک‌سری برنامه در راستای تکریم و بزرگداشت عزیزان آزاده پیشکسوت در بسیج و سپاه انجام خواهد شد‌.

 

وی به حضور و استقبال آزادگان از برنامه‌های سال‌های قبل اشاره کرد و گفت: برنامه‌ها از طریق پیامک، گروه‌های فضاهای مجازی و بعضا تلفن به آزادگان اطلاع‌رسانی می‌شود. برنامه‌های فرهنگی و جشن خانوادگی با استقبال قابل توجهی روبرو شده است.

 

فاضلی‌نیا به نقش بنیاد شهید در پیشبرد برنامه‌های پیش‌روی هفته ورود آزادگان به میهن اشاره کرد و افزود: ما برنامه‌های خود را با بنیاد‌شهید هماهنگ می‌کنیم، امسال هم جلسات متعددی با مدیرکل، معاونت فرهنگی و واحد فرهنگی هنری بنیاد داشتیم که قرار بر این شد که برخی برنامه‌ها مشترکا انجام شود. از آن‌جایی که بنیاد مثل سال‌های قبل مشکلات عدیده مالی و اعتباری دارد، گفتند امسال مانند سال‌های قبل نمی‌توانیم هزینه کنیم اما بااین‌وجود قول دادند که هرطور شده پابه‌پای موسسه پیام آزادگان در هزینه‌ها و مخارج مراسمات سهیم باشند.  

 

وی تصریح کرد: ما هرسال یکی دو مورد برنامه جدید داریم. برنامه شب خاطره سال گذشته در آبادان برگزار شد که موفقیت‌آمیز بود هم‌چنین دوستان آزاده با لباس اسارت تئاتر بازی کردند که استقبال مردم هم خوب بود‌. ما می‌خواهیم امسال این تجربه را در مرکز استان اهواز داشته باشیم.  مورد دیگر برنامه‌‌های صداوسیما است که هرساله در حد یک مصاحبه و خاطره کوتاه با آزادگان برنامه داشتند اما امسال ما گفتیم این برنامه به‌صورت میزگرد برگزار شود‌. به این صورت که چند نفر از آزاده‌ها را دعوت کنیم و یک موضوع خاص پیرامون روزهای اسارت انتخاب کنیم تا درخصوص آن صحبت کنند‌.

 

فاضلی‌نیا استقبال مردم از این برنامه‌ها را منوط به گیرایی و مخاطب‌پسند بودن آن دانست و تصریح کرد: معمولا برنامه‌های ما بیشتر برای آزادگان و خانواده‌های آنان است گرچه در حاشیه این برنامه‌ها برخی مسئولین ادارات و خانواده‌های شهدا هم شرکت می‌کنند و برنامه‌ها اکثرا عمومی نیست. البته امسال اگر خدا بخواهد و برنامه شب خاطره برگزار شود، قصد داریم که از عموم مردم دعوت کنیم که از این برنامه استفاده کنند‌. سال گذشته که این برنامه در آبادان اجرا شد عموم مردم از خاطره‌گویی و تئاتر طنز دوستان آزاده استقبال کردند و کل سالن هم پر شده بود. امیدواریم امسال هم بتوانیم در اهواز برنامه خوبی داشته باشیم که مردم استقبال کنند.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید