بنیاد شهید در مورد آزادگان فقر اطلاعاتی دارد

۱۳۹۸/۰۵/۱۳
جانشین موسسه فرهنگی پیام آزادگان؛
آزادگان - پیام آزادگان - آزادگان ایران - اخبار آزادگان - آزادگان سرافراز - خوب نژاد - مصاحبه - سالروز ورود آزادگان - بنیاد شهید

سالگرد ورود آزادگان روزی ملی و تاریخی است

سالگرد ورود آزادگان علاوه بر اینکه در تاریخ سیاسی ایران واقعه بسیار مهمی است، در اصل پایان خوش هشت سال دفاع مقدس و ۱۰ سال اسارت آزادگان بوده است. جنگ که تمام شد ما هنوز رسما چهل هزار اسیر در دل دشمن داشتیم. دشمن از مرزها بیرون رفت و شهرها پس گرفته شد و کشور داشت در وضعیت عادی قرار می‌گرفت. اما بسیاری از فرزندان در دل دشمن بودند؛ دشمنی که رفتارش قابل پیش‌بینی نبود. بنابراین نباید به سالگرد ورود آزادگان نگاه مناسبتی داشت و این نگاه باید کاملا نگاه انقلابی، ملی و تاریخی باشد.

 

جای تاسف دارد که اگر موسسه پیگیر مراسم سالروز ورود آزادگان نباشد، این مراسم اصلا برگزار نمی‌شود

درست است که در این روزها آزادگان به برنامه های مختلفی دعوت می‌شوند ولی ما باید فضا را به سمتی ببریم که دستگاه‌های رسمی و دولتی مانند وزارت ارشاد، نیروهای مسلح و... برای انجام مراسم این روز دغدغه داشته باشند. کلاً فضای عمومی کشور باید همانند مناسبت‌های هفته دفاع مقدس، روز مقاومت و پیروزی و فتح خرمشهر که نقاط عطفی در تاریخ ما هستند، باشد. جای تاسف و گلایه دارد که اگر سال‌ها قبل ستاد آزادگان و چندسال اخیر موسسه پیام آزادگان پیگیر این کار نبودند، این مراسم اصلا برگزار نمی‌شد. می‌توان گفت این روز، روزی است که مردم ایران به معنای واقعی شاد شدند و یادآوری این شادی برای ملت ایران در فضای امروز جامعه بسیار اثرگذار خواهد بود.

 

در همه استانهای کشور برای سالروز ورود برنامه داریم

ما برای سی‌امین سالگرد ورود آزادگان که سال آینده است قطعا برنامه‌های مفصلی خواهیم داشت؛ اما تصمیم گرفته‌ایم امسال را نیز به نسبت سال‌های دیگر مقداری پرشورتر برگزار نماییم. ما حتی بنا را بر این گذاشته‌ایم که شاید هیچ دستگاهی در این امر ما را یاری نکند و حتی بنیاد شهید هم ممکن است برنامه‌ای نداشته باشد، حال آن‌که ما بنیاد شهید را در راستای اهداف انقلاب، رهبری و انقلاب خدمت‌گزار به جامعه هدف خود می‌دانیم. امسال وظیفه خودمان می‌دانیم تا با تمام توان خود برای این مراسم برنامه داشته باشیم و برای همین منظور به همه استان‌هایی که نمایندگی داریم، بخشنامه ارسال کرده‌ایم که سالگرد امسال را به‌صورت اردو یا همایش در همه استان‌ها برگزار نمایند و در این راستا حتماً با رسانه‌ها، نمازجمعه و... ارتباط برقرار نموده و  از گلزار شهدای آزادگان دفاع مقدس غبار روبی نمایند.

در این برنامه‌ها بر روی دو دو هدف کلی تمرکز کرده ایم؛ یک هدف کلی ترویج ایثار و شهادت در بخش رسانه و تزریق آن به عموم جامعه و هدف دوم مربوط به جامعه خود آزادگان عزیز، که در حقیقت برگزاری همایش‌های استانی است. در این کار دست تمام کسانی‌که تمایل به همکاری داشته را صمیمانه می‌فشاریم. با این پیش فرض ما همه آزادگان استان‌ها را بسیج کرده‌ایم که در این راستا برنامه‌های شاد و مفرح و انقلابی و مطابق با شئونات اسلامی در همه استان‌ها برگزار گردد و با توجه به گزارشی که تا الان به ما رسیده نزدیک به ۲۸ استان برنامه‌های خود را به صورت عینی و مصداقی ارسال کرده که جای خوشحالی دارد. همکاران عزیز ما در استان‌ها که این برنامه‌ها را سازماندهی می‌کنند، مانند خیلی از دستگاه‌ها جز در ۴ استان، نیرو، امکانات و ساختمان ندارند و در بقیه استان‌ها آزادگان به صورت خودجوش در یک فضای کاملا جهادی و انقلابی کار می‌کنند.

 

بیش از هزار نفر از خانواده های آزادگان متوفی به سفر مشهد رفتند

در جلسات هیئت مدیره موسسه، بحث رسانه و ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت مورد تاکید مدیر عامل محترم موسسه بوده و ایشان هم به بنده و هم به کل مدیران موسسه و هیئت مدیره تاکید نموده‌اند که امسال باید در حوزه مراسم سالگرد به شکل اردو یا به شکل همایش تا جایی که می‌شود در خدمت آزادگان باشیم. من در اینجا از دکتر قاسمی تشکر می‌کنم که بر بحث اردوی آزادگان عزیز تاکید داشتند؛ طوری که تا الان هزار و اندی از خانواده‌های آزادگان شهید و متوفی به مشهد مقدس مشرف شدند.

 

بنیاد شهید خانه ماست

در تهران جلساتی با بنیاد شهید برگزار شده و ما دوست داریم بنیاد شهید خودش برنامه مستقل داشته باشد، چون یکی دو سالی است که مانند سال‌های قبل در برگزاری مراسم سالگرد ورود آزادگان به ویژه در تهران شاهد همکاری آنها نیستیم، یا بهتر بگویم، همکاری مناسب نیست. بنیاد نهادی‌ست که از طرف نظام جمهوری اسلامی و با نمایندگی مقام معظم رهبری برای رسیدگی به این امور به وجود آمده است. ما خود را فرزند بنیاد شهید می‌دانیم و در هر شرایطی بنیاد را حمایت می کنیم. سال‌هایی بوده که مسئولان بنیاد شهید  نمی‌خواستند با ما همکاری کنند؛ اما ما در هر برنامه‌ای که داشتیم نام بنیاد را آورده‌ایم بدون اینکه کمکی کرده باشند. چون خود را وابسته به آن‌ها می‌دانیم و دلیل دارد و امیدواریم بنیاد شهید که خانه ماست این موضوع را بداند که موسسه فرهنگی پیام آزادگان حتما میتواند برای بنیاد هم افزایی ایجاد کرده و انتظار داریم آنها با آغوش باز در کارهای فرهنگی موسسه مشارکت موثر داشته باشند. ما دوست داریم که بنیاد فضا را باز کند تا ما بیشتر با آن‌ها کار کنیم.

 

بنیاد شهید در مورد آزادگان فقر اطلاعاتی دارد

بنیاد، آزادگان و نیازهای آن‌ها را به طور دقیق نمی شناسد. این ادعا نیست و کاملا واقعیت است؛ بنیاد شهید در مورد آزادگان فقر اطلاعاتی دارد. نمی خواهم بگویم که بی‌توجه است اما دلیلش اینست که آزادگان ۱۰ سال از این کشور دور بودند و وقتی برگشتند، ستاد آزادگان داشتند. اما وقتی نهادهای ایثارگری ادغام شدند از آزادگان کسی در بنیاد نبود. به نظرمن مدیران بنیاد مشکلات آزادگان را نمی شناسند یا بهتر بگویم کامل نمی‌شناسند و حال که نمیشناسند دلیل نمیشود که خدماتی که نیاز آزادگان بوده به آن‌ها داده نشود. حالا که اطلاعات ندارند جایی هست که اطلاعات و ارتباطات کامل با آزادگان دارد و ظرفیت‌های آزادگان را به درستی میشناسد، چرا از این ظرفیت استفاده نمی‌کنند؟ چرا به عنوان مشاور امین نباید از این موسسه در همه زمینه‌های مربوط به آزادگان استفاده شود؟

این نکته که می‌گویم بنیاد از آزادگان اطلاعات کاملی ندارد، منجر به برخی از ناهماهنگی‌ها و برخی از مشکلات شده که نمونه آن را در آیین‌نامه نقل و انتقالات فرزندان ایثارگران در دانشگاه‌ها به وضوح می‍‌توان مشاهده نمود. این قانون که فقط جانبازان فلان درصد مشمول این قانون می‌شوند، یعنی اینکه آشنایی و اطلاعات درستی از آزاده‌ای که ۱۰ سال اسیر و زیر شکنجه بوده ندارند. چرا نباید فرزند این آزاده در شهر خودش درس بخواند؟ منظور من این است که مشکلات و شرایط آزادگان شرایطی استثنایی و خاص است، این‌ها دارای شرایطی هستند که باید با توجه به آن قانون و آیین‌نامه برایشان تنظیم کرد؛ آزاده‌ای که ده سال اسارت کشیده چرا نباید ۵۰ درصد جانبازی داشته باشد؟ من پیشنهادم برای بنیاد شهید این است که اعلام کنند تسهیلات و امور درمانی و خانواده های کلیه آزادگان که تعداد خیلی زیادی هم نیستند، مانند جانبازان ۵۰ درصد محاسبه ‌شوند؛ این کار می‌تواند تا حدی بی‌عدالتی را مرتفع کند.

ما در این سالگرد ورود آزادگان از معاونت بهداشت و درمان بنیاد، معاون تعاون، معاون اداری- مالی، معاون فرهنگی و به‌خصوص معاون حقوقی درخواست داریم حتما نیازهای آزادگان را بشناسید و بدانید الان این شناخت شما کامل نیست. برای رفع این مشکل و شناخت بیشتر، از آزادگان نیز در پستهای مدیریتی کمک بگیرید؛ در همه بنیاد شهید یک آزاده به عنوان مدیر شاغل بود که او هم هفته پیش رفته است. حالا دلیلش را نمی دانیم که بازنشسته شده، استعفاء داده یا او را برکنار کرده اید. وقتی کسی نباشد مشکل را بگوید نمی‌توان آن را حل کرد. ما امیدواریم مراسم سالروز ۲۶ مرداد سال ۹۸ یک فتح البابی باشد برای اینکه که عدم شناخت بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به آزادگان برطرف شود.

 

اساس هویت آزادگان در خطر است

به نمایندگان عزیز در استان‌ها گفتم و باز هم تاکید می‌کنم که در دیدار های خود با مقامات استانی به خصوص استاندار، نماینده ولی‌فقیه و رئیس بنیاد شهید تمام مشکلات آزادگان را بیان کنند و چون تا الان به درستی تبیین نشده است مشکلات و ظرفیت‌های آن ها را بگویند. آنگونه که من از استان‌ها شنیده‌ام گزارشاتی می‌آید که بنیاد الحمدالله تکانی خورده و بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی فرستاده است، امیدواریم و از خدا می‌خواهیم که آنقدر نام آزادگان توسط دستگاه‌ها به ویژه بنیاد شهید و امور ایثارگران گرامی داشته شود و نام آزادگان بر سر زبان ها باشد که ما به انجام کارهای دیگر از جمله تولید کتاب، گردآوری آثار آزادگان، تولید فیلم، مستند و سایر آثار هنری بپردازیم. وقتی ما می‌بینیم اساس هویت آزادگان در خطر است، ناچاریم برنامه‌های جدی برگزار کنیم. من از همه مدیران بنیاد شهید که حتی کمک کوچکی به ما کرده‌اند تشکر می‌کنم. به‌خصوص چند سالی همکاری‌ها خوب بود، اما دو سه سالی است که نمی‌دانم چه شده است که مقداری کم لطفی شده است. امسال هم تا اینجایی که ما مطلع هستیم کارهای خوبی در این زمینه انجام شده که امیدواریم در مرحله اجرا خود را نشان دهد. کلاً دوستان موسسه اعم از هیئت مدیره، هیئت موسس و مدیران هیچ رقابتی با هیچ جایی ندارند جز اینکه تلاش می‌کنند خدمتی انجام شود. از همین‌جا عرض می‌کنم که این موضوع برگزاری مراسمات به ویژه برای شرایط امروز کشور و نیاز آزادگان و خانواده‌هایشان به جشن و برنامه‌های دورهمی بسیار حائز اهمیت است.

اضافه کردن دیدگاه جدید