تخصیص ۱۵۵ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال توسط صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران

۱۳۹۶/۱۰/۲۳

نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران از اختصاص ۱۵۵ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال ایثارگران توسط صندوق اشتغال و كارآفرينی ايثارگران خبر داد.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی با اشاره به تخصیص ۱۵۵ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال ایثارگران گفت: این اعتبارات در طی سال ۱۳۹۶ پرداخت شده است و اميدواریم با توزيع این مبالغ مشکل اشتغال حدود ۶ هزار و ۵۰۰ نفر از ايثارگران و خانواده معزز آنان برطرف شود و در جهت كمك به ایجاد اشتغال گام مؤثری برداشته باشيم.

وی با اشاره به اجرای بند «پ» ماده ۸۹ قانون برنامه ششم توسعه گفت: بر اساس این بند باید سالانه حداقل ۱۰ درصد منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها و مؤسسات دولتی به امر اشتغال ايثارگران (به صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران) اختصاص یابد و در همین راستا با تعدادی از بانک‌ها از جمله بانک كشاورزی، بانک توسعه تعاون، بانک ملی و بانک صنعت و معدن مذاکره شده و دستاورد اين پیگیری‌ها جذب و تخصيص رقمی بالغ بر ۶۲ میلیارد تومان است.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: در بخش اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال‌زا رقمی بالغ بر ۲۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از محل تفاهم‌نامه منعقد شده بین صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران با صندوق کارآفرینی امید تخصیص یافته است که همچنان در حال توزیع این رقم بین ایثارگران واجد شرایط هستیم.

معاون رییس جمهور یکی دیگر از اقدامات صندوق اشتغال و كارآفرينی ايثارگران را در امر اشتغال، پرداخت تسهیلات یارانه دار عنوان کرد و افزود: این موضوع از محل منابع داخلی بانک توسعه تعاون تخصیص داده شده و رقمی در حدود ۷۰ میلیارد تومان است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران بازه زمانی بازپرداخت اقساط این وام‌ها را بین ۴۸ تا ۶۰ ماه عنوان کرد و گفت: مدت زمان اجرای این طرح ها بر اساس طرح توجیهی ارائه‌ شده توسط متقاضی جویای شغل مشخص می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در خصوص مدارک تحصیلی دریافت‌کنندگان این وام‌ها گفت: این وام‌ها به ایثارگران با مدارک تحصیلی گوناگون از زیر دیپلم تا دکترا تخصیص می‌یابد و شامل تمام بخش‌های اقتصادی اعم از صنایع، کشاورزی و خدماتی می گردد.

وی افزود: ملاک اصلی در پرداخت این تسهیلات طرح‌های توجیهی است که به تأیید منابع پرداخت‌کننده رسیده است. همچنین در پرداخت این تسهیلات سعی شده شاخص‌هایی مانند سرانه بیکاری استان‌ها و عملکرد استان‌ها در جذب منابع مدنظر قرار گیرد، لذا پرداخت این تسهیلات در گستره ملی و فراگیر و با دید بهبود وضعیت اشتغال ایثارگران خاصه در مناطق محروم و دارای نرخ بیکاری بالا انجام می‌شود.

معاون رییس جمهور در پایان تأکید کرد: در راستای كمك به ایجاد اشتغال ایثارگران اقداماتی مانند «برنامه‌ریزی برای برگزاری همايش كارآفرينان و ايجاد رابطه تعاملی ميان ايثارگران و كارآفرينان با هدف بهره‌گیری آن‌ها از فرصت‌های شغلی در جامعه» و «راه‌اندازی واحد نظارت صندوق با مأموريت كنترل و رصد وام‌های اختصاص‌یافته با هدف تحقق طرح و برنامه فرد دریافت‌کننده تسهيلات» در حال انجام است.

 

*ج/ایثار

اضافه کردن دیدگاه جدید