جلسه نقد و بررسی کتاب "کلاه قرمزی"ها برگزار شد

۱۳۹۷/۰۵/۱۷

کتاب "کلاه قرمزی ها " امید را به جامعه تزریق می کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، جلسه نقد و بررسی کتاب  "کلاه قرمزی ها" به روایت روحانی آزاده عبدالکریم کریم پور و نویسندگی خانم زهره علی عسگری و با حضور دکتر کاموربخشایش و امیرمحمد عباس نژاد کارشناسان ادبیات دفاع مقدس، فرزانه قلعه قوند مسوول مرکز پژوهشهای موسسه پیام آزادگان و اهالی کتاب عصر شانزدهم مردادماه در سالن قصرشیرین باغ موزه دفاع مقدس برگزارشد.

 

 

ابتدا امیرمحمد عباس نژاد کارشناس و پژوهشگر ادبیات دفاع مقدس  با توضیحاتی در خصوص کتاب  گفت: کتاب "کلاه قرمزی ها" کتابی خواندنی و نفس گیر بود.

وی سپس ادامه داد: هرجنگ یک روز آغاز و یک روز پایان می یابد و خاطرات اسرا خواندنی ترین بخش از ادبیات اسارت است. یک اسیر ابتدا خاطرات خود را در اردوگاه و با کمترین امکانات و با وجود ممنوعیت قلم و کاغذ، خطرات را به جان می خرد و دست نوشته های خود را روی کاغذ سیمان و کاغذ سیگار می نگارد حتی اگر به قیمت از دست دادن جانش باشد و از سویی ادبیات اسارت انسانی ترین گونه روابط انسانی است چرا که در یک سوی آن اسیری بی دفاع و مطلوم هست و در دیگرسو زندانبانی مسلح.

 

سپس عبدالکریم کریم پور راوی اثر درباره این کتاب گفت:  آغاز نوشتن کتاب "کلاه قرمزی ها" سه یا چهارسال پس از بازگشت از اسارت به صورت خودنوشته آغاز و با صلاح دید، به قلم خانم  علی عسگری به نگارش درآمد که امروز ماحصل آن به چاپ رسیده است.

وی نقد کتاب را همانند چتر نجاتی می داند و معتقد است برپایی چنین جلسه ای برای بهترشدن کتاب های بعدی ضروری است.

سپس زهره علی عسگری به عنوان نویسنده اثر نیز گفت: بنده در ابتدا متن نوشته شده را تحویل گرفتم و با ۳۵ساعت مصاحبه و هر زمانی که لازم وضرورتی  درخصوص نکاتی از نوشته ها احساس می شد راوی اثر با وجود مشکلات و بعد مسافت و سرما و گرما، از نجف آباد به تهران می آمدند.

زهره علی عسگری در ادامه گفت: من کتاب "کلاه قرمزی ها" را به خلوص نیت این آزاده تقدیم کرده ام.

عباس نژاد با اشاره به محتوای کتاب و نقاط قوت این اثر نیز گفت: توصیفات شاعرانه ای که در متن کتاب هست خواننده را درمتن حوادث قرار می دهد و این یکی از نقاط قوت این کتاب است. نوشته های آن نرم و دلپذیر است و به درستی  در به کارگیری زبان در موارد مختلف در آن دقت شده است. زبان هایی از جمله زبان فاخر و ادیبانه، زبان ساده و روستایی، زبان نترس و شجاع، زبان کینه توزانه، زبان بلاغت که زبان روحانیت است و  دیگری زبان شهادت که زبان مردان اسارت است.

به هم پیوستگی و زنجیره وار حوادث نیز یکی دیگر از نقاط قوت این کتاب است و راستی آزمایی های انجام شده در این کتاب، آن را متغن و محکم ساخته است.

در کتاب "کلاه قرمزی" ها امید دیده می شود و چاپ این قبیل کتابها امید را به جامعه تزریق می کند. لایه های طنز در این کتاب  دیده می شود و توکل،  دوستی، مهربانی و امید در لابه لای آن موج می زند.

سپس دکتر کاموربخشایش به بررسی این کتاب ارزشمند پرداخت و آن را از منظر دیگری مورد نقد قرار داد.

وی کتاب "کلاه قرمزی ها" را شایسته نقد دانست چرا که وی معتقد است هرکتابی شایسته نقد نیست و هر نقدی نیز صرفا تخریب نیست.

وی ادامه داد:  ادبیات اردوگاهی مبارزه با دستان بسته در آن سوی خاکریز است که هیچ سلاحی جز صبر، امید، ایمان و توکل نیست و در این کتاب تمام این موارد به خوبی لحاظ شده است اما اوایل کتاب یعنی تا زمان قبل از اسارت کمی با تعجیل به آن پرداخته شده است.

این کارشناس ادبیات معتقد است: این کتاب روایت صادقانه ای دارد و حس اعتمادپنداری را به خوبی نشان می دهد.

البته اشکالات ریز و نکات باریکی اعم از بکاربردن بیش از حدمعمول از کلمه "من" در این کتاب  بود که از نگاه های ریزبین و تیزبین کارشناسان دور نمانده بود که قرارشد آن نکات نیز اصلاح شود.

درپایان زهره علی عسگری نیز با استقبال از نقد منصفانه این کتاب گفت: من مسوولیت تمامی اشکالات را می پذیرم و با مساعدت مرکز پژوهش های موسسه پیام آزادگان، کتاب "کلاه قرمزی ها" با بهترین کیفیت ارایه خواهدشد.

روحانی آزاده و راوی گرانقدر این اثر نیز با تشکر از منتقدین گفت: هدف از نوشتن خاطرات اسارت آن است که در شرایط کنونی اقتصادی و با توصیه موکد مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی، با بازگوکردن سختی ها با حداقل امکانات، آموزه های خود را به جامعه کنونی منتقل نماییم.

 

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید