حاشیه‌نگاری از مراسم پاسیاد سید علی‌اکبر ابوترابی

۱۳۹۸/۰۳/۲۲
پاسیاد ابرفیاض
آزادگان - پاسیاد ابوترابی - آزادگان ایران - ابر فیاض

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی پیام آزادگان، پا به درون محوطه حوزه هنری که می‌گذارم با خیل آزادگانی مواجه می‌شوم که به پاس احترام "انسانیّت" جمع شده‌اند.

سید بزرگوار پدرانه در کنار اسرا زندگی می‌کند و با بشارت‌های خداوند، قلب‌های اسرا را مملو از روشنایی و نور امید می‌سازد. آزادگان نیز با رهنمودهای ایشان سختی‌های دوران اسارت را تحمل و با شرایط دشوار آن کنار می‌آیند.

به حق که منش و سیره این سید بزرگ که برگرفته از سیره پیامبران است بر زندان‌بانان نیز هویدا می‌شود، چنان‌چه دشمن بعثی نیز بر اخلاق‌مداری ایشان اعتراف می‌کند.

و امروز در نوزدهمین سالگرد بزرگداشت پدر معنوی آزادگان، فرزندانش به پاس انسانیّت چنین انسان وارسته و بزرگی، خستگی و دوری راه را برخود می‌پذیرند و ساعاتی پیش از شروع برنامه خود را به این مکان رسانده‌اند تا عهد و پیمانی دوباره با رهبر و مقتدای اسارتشان و دیگر شهدای آزاده ببندند.

در محوطه باز حوزه هنری بساط پذیرایی مختصری برپاست تا میهمانانی که در گرمای بعدازظهر خردادماه خود را به این مکان رسانده‌اند، خستگی راه را از تن بزدایند. لیوان شربتی را برمی‌دارم به یاد تشنه لب کربلا، فاتحه‌ای را زیرلب نثار آن سید بزرگوار و دیگر شهدای آزاده می‌کنم.

خبرنگاران و عکاسان بسیاری، ساعتی قبل از شروع برنامه و از همان لحظه ورودشان به محوطه حوزه هنری کارشان را شروع کرده‌اند. هر گوشه و کناری را که می‌نگری دوربین‌های بزرگ و کوچکی را می‌بینی که این تصاویر دیدنی را میهمان لنز دوربین‌ هایشان می‌کنند.

از فیلمبرداران و عکاسان که بگذریم، بازار دیدار و روبوسی داغ داغ است. هر آزاده‌ای که از راه می‌رسد همقطارانش به استقبال او می‌آیند. اینان اگر چه همه در یک بند نبودند اما درد تنهایی و شکنجه ریشه آنان را به‌هم گره زده و مقتدایی مشترک به‌نام "ابوترابی". انسانی برگزیده که به حق رسالتی بزرگ از سوی خداوند داشت تا در روزهای تلخ اسارت پشتیبان، یاور، دوست و راهنمای آنان باشد.

از کنارشان که عبور می‌کنی خاطرات اسارت با چاشنی نصایح و خاطرات این مرد بزرگ مرور می‌شود و بعضی‌ها هم این فرصت فراهم آمده را غنیمت می‌شمارند و با هم عکس‌های یادگاری می‌گیرند.

در بیرون سالن نیز نمایشگاه کتاب کوچکی از تازه‌های نشر و کتاب‌های پرفروش سال‌های اخیر که از سوی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان منتشر شده، دایر است و علاقمندان زیادی را جذب نموده است.

و اما دیرزمانی است که جای سقای پیر و باصفای و پای ثابت تمام برنامه‌های سیدآزادگان که با لباس سرتاپا سفید و کلاه سبز و مشک آبی بر دوش به یاد سقای کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) که تشنگان را سیراب عشق می‌ساخت و هرازگاهی با صدای بلندش فضا را با بوی خوش صلوات، عطرآگین می‌سازد، خالی است. گرچه امروز فرزندش راه او را ادامه داده و با همان لباس سفید و مشک آبی بر دوش درجمع حاضر است، اما جای خالی حاج سیّد فضل‌الله محمدی به خوبی حس می‌شود.

نمایشگاه عکسی نیز از سید آزادگان در محوطه خارج از سالن برگزاری برنامه برپاست و درکنار این تصاویر، بنر "قرارگاه جهادی سید آزادگان" چشم هر بیینده‌ای را می‌نوازد و از داوطلبین، کمک به هموطنان مناطق سیل زده را مدد می‌طلبد و این یکی از آموزه‌های سید علی اکبر ابوترابی بر فرزندان خویش است.

 چشم که می‌گردانم خیلی زود تمام صندلی‌های سالن تالار اندیشه مملو از جمعیت می‌شود و بسیاری هم دور تا دور سالن ایستاده‌اند و عده‌ای هم در طبقه بالای سالن جای گرفته‌اند. شاید این یکی از مرحمت‌های خداوندی به سید آزادگان است که اگر محبوب خداوند باشی یقیناً در دل دوستداران او نیز محبوب خواهی بود. چرا که به زغم نگارنده، در کمتر برنامه‌ای شاهد حضور چنین جمعیتی هستیم.

حضور حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران، حجت‌الاسلام علوی وزیر اطلاعات، خانواده معزز حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر ابوترابی، حجت‌الاسلام مصباح، استاد گرمارودی، دکترمرتضی چمران و بسیاری از شخصیت‌های لشگری و کشوری، خانواده بزرگ ایثارگران اعم از خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و آزادگان همواره سرافراز کشورمان که با عشق و علاقه درمجلس بزرگداشت این مجاهد نستوح دورهم گردآمده‌اند، عطر و بوی معنوی بسیاری را در فضا آکنده است.

به سراغ چند تن از حاضرین درمجلس می‌رویم تا علت حضورشان را جویا شویم.

عبدالرحیم فرخ سهراب آزاده و دبیرکل جمعیت آزادگان دفاع مقدس، می‌گوید: در زمان حیات حاج‌آقا ابوترابی هم گردهمایی آزادگان شکل می‌گرفت به‌طوری که همانند مادگی گل که کاسبرگ‌هایش او را دربرمی‌گیرد همه آزادگان ایشان را در بر می‌گرفتند. اگرچه امروز جایشان در میان ما خالی است اما همان‌طور که مشاهده می‌کنید سالگرد ایشان هرساله باشکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌شود و امیدواریم روزی فرا برسد که یک همایش وحدت‌آمیز با حضور تمامی بچه‌های آزاده را شاهد باشیم.

زمانی‌که از این آزاده، تأثیر برپایی چنین مراسماتی را در روحیه آزادگان جویا می‌شوم، می‌‎گوید: بسیار بجا و خوب است اما زمان چنین برنامه‌هایی کوتاه است و بچه‌ها هنوز همدیگر را ندیده، باید از هم خداحافظی کنیم. اما در همین دیدارهاست که خاطرات بچه‌ها مرور می‌شود و امروز هم که بیشتر خاطرات مربوط به حاج‌آقا ابوترابی بود.

حضو بانوان نیز در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره سید علی‌اکبر ابوترابی خالی از لطف نبود. این بار به سراغ دکتر فرشته حشمتیان از بانوان شاخص و فعال اجتماعی می‌رویم تا از علت حضورشان در جمع آزادگان بشنویم.

بانو که خود از خانواده ایثارگران و عضو پژوهشی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان وهم‌چنین از جانبازان دفاع مقدس است، می‌گوید: آزادگان الگوهای مؤثر و ماندگار دوران دفاع مقدس هستند و برگزاری چنین مراسماتی از چندین جهت حائز اهمیت است؛ آزادگان در اسارت سختی‌های زیادی را متحمل شده‌اند. بنابراین توجه به آزادگان این پیام را دارد که هیچ‌گاه ایثارگری‌های آنان فراموش نخواهد شد و آنان در قلب مردم حضور دارند. نکته بعدی آنکه در شرایط فعلی که جامعه در حالت جنگ نرم و مقابله با تهاجم فرهنگی غرب بسر می‌برد، امروز هم این آماده‌باش وجود دارد و از سویی برپایی چنین مجالسی آگاهی‌بخشی به نسل‌های بعدی است.

دکتر حشمتیان با نقل یک خاطره از این سید بزرگوار می‌گوید: یک‌بار در پایان جلسه‌ای از ایشان خواستم تا وقت کوتاهی را به بنده بدهند. ایشان موضوع را پرسیدند و زمانی‌که عنوان شد در ارتباط با تعلیم و تربیت است و عنوان کردم بنده شما را به‌عنوان یک آزاده مصداق خوبی می‌بینم، ایشان فرمودند: چرا شما مرا به‌ عنوان یک مصداق خوب می‌بینید. مصداق‌ها در وجود ائمه اطهار (ع) است. ایشان عشق به ائمه را خیلی زیبا مطرح کردند و هیچ‌گاه توصیه ایشان را در مسیر تعلیم و تربیت فراموش نمی‌کنم که فرمودند: اگر من الگو هستم این الگو بودن را از(افراد دیگر) یا به تعبیری از ائمه اطهار(ع) گرفته‌ام.

این فعال فرهنگی درخصوص ابعاد شخصیتی حاج آقا ابوترابی نیز می گوید: ایشان برای من اسوه صبر و مقاومت و اسوه اخلاق حسنه است. پس از آزادی اسرا و بازگشت ایشان به میهن، ما در برنامه های بسیاری در خدمت ایشان بودیم. ایشان همواره درس آزادگی را  مطرح می کردند و یکی از دروس ماندگار ایشان درس آزادگی بود.

بانو فاطمه کرمی همسر شهید آزاده فرخ خمامی و خواهر شهید سرلشکر خلبان جاویدالاثر محمدرضا کرمی نیز که از اولین لحظات آغازین برنامه در این مراسم حضور یافته درباره علت حضور خود می‌گوید: من هرساله و تا سالی که زنده باشم، در مراسم ایشان حاضر خواهم شد چرا که حاج آقا ابوترابی حق بزرگی بر گردن من و تمامی آزادگان دارند. حاج آقا ابوترابی زمانی که در قید حیات بودند برای آزادگان زحمات زیادی کشیدند و من و همسرم هم از این قاعده مستنثی نبودیم.

وی ادامه داد: از زمان بازگشت اسرا به میهن، حاج آقا چهارشنبه هرهفته در دفترمؤسسه پیام آزادگان مراسم داشتند و نه تنها خانواده آزادگان بلکه عموم مردم هم می‌آمدند و به مناسبت های مختلف محرم و یا اعیاد اسلامی، و یا در پیاده روی های رهپویان حرم که هرساله برگزار می شد، همسر و فرزندانم با ایشان همراه می‌شدند و یا اینکه در بیماری همسرم که بر اثر جانبازی حادث شده بود ایشان بارها و بارها برای عیادت به بیمارستان و منزل ما تشریف آورده بودند بنابراین حضور در این مراسم انجام وظیفه است.

آغاز برنامه با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی رسمیّت می یابد و قاری با قرائت چند آیه از کلام حق، دل‌های تلاطم زده مان را به آرامش می کشاند.

پخش نماهنگ هایی از پیاده روی حرم تا حرم، اسارت و سخنان ایشان جمعیت مشتاق را به گریه می اندازد. بانو کرمی که درکنارم حضور دارد با دیدن تصاویر خیلی زود چشمانش به اشک می نشیند و می گرید. دستی بر شانه اش می گذارم تا آرام گیرد که با صدای گرفته می گوید:  حاج آقا به معنای واقعی انسان بود.

پایان هر نماهنگ صدای صلوات های پی در پی حاضرین نثار روح پرفتوح سید آزادگان می‌شود.

گروه سرود آزادگان با لباس زرد رنگ اسارت روی سن قرار می گیرند، سکوت بر سالن حکمفرما می‌شود و آزادگان با اجرای سرود شهید گمنام آتشی برجانمان می ریزد که تبلور آن قطرات اشکی است که برچهره حاضرین می نشیند.

گروه سبزپوش "نجم الثاقب" متشکل از نوجوانان دانش آموزی که با سرود حماسی خود کاری کردند کارستان. و دست آخر تجلیل از خانواده سید سقا "سید محمد محمدی" بود که الحق کار ارزشمندی به شمار می رفت.

عقربه های ساعت که به غروب خورشید  نزدیک می شود "سعید حدادیان" مداح اهل بیت با نوای صلوات خاصه امام رئوف پای دلمان را به مشهد الرضا (ع) و بارگاه ملکوتی امام هشتم گره می زند و لحظاتی بعد با روضه خوانی بر اباعبدالله الحسین(ع) دل‌های حاضرین را روانه دشت کربلا می کند و چه خوش وقتی است که این برنامه با نوای اذان شامگاهی پیوند می یابد.

ما هم کوله بار اندوخته هایمان از این برنامه را جمع می کنیم و تنها با "یاد مرد روزهای سخت" این مراسم را وداع می گوییم.

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید