حمله به سوریه یک شکست برای جان بولتون بود

۱۳۹۷/۰۱/۲۸
روایت یک رسانه آمریکایی از جنگ قدرت نزدیکان ترامپ

یک رسانه آمریکایی با اشاره به اختلافات میان «جیمز ماتیس» و «جان بولتون» در خصوص نحوه حمله به سوریه، این حمله را شکستی برای مشاور جدید امنیت ملی کاخ سفید خواند.

 

 

پایگاه تحلیلی وکس (VOX) در تحلیل خود می نویسد: شاید به نظر عجیب برسد که آمریکا و متحدانش در حمله صبح شنبه به سوریه فقط سه محل را مورد حمله قرار داد اما وقتی مشخص می شود که «جان بولتون» مشاور جدید امنیت ملی کاخ سفید، خواستار حمله گسترده به سوریه بود می توان گفت که حملات روز شنبه یک شست برای بولتون بوده است.

حقیقت این است که بولتون حامی مداخله گسترده تر در سوریه و نابودی ویرانگر توانمندی نظامی اسد بود.

گزارشات حاکی از این است که این حملات حتی انبارهایی که ادعا می شود تسلیحات شیمیایی در آنها وجود داشته را نابود نکرده است چه برسد به زرادخانه های متعارف ارتش سوریه که برای سرکوب تروریستها مورد استفاده قرار می گیرد

«جیمز ماتیس» وزیر دفاع و ژنرال جوزف دانفور رئیس ستاد مشترک از گزینه های محدودتر در سوریه حمایت می کردند. ماتیس به عنوان یکی از محتاط ترین و عاقل ترین مشاوران نظامی ترامپ تلقی می شود. بنابراین متخصصان سیاست خارجی آمریکا نتایج تصمیمات ترامپ را متاثر از نفوذ جیمز ماتیس می دانند.

از زمان انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی جدید در ماه گذشته، این نگرانی بوجود آمد که وی ممکن است نفوذ بازدارنده جیمز ماتیس را به خطر بیندازد. بسیاری در واشنگتن بر این موضوع تاکید می کردند که جان بولتون همراه با مایک پمپئو مدیر سازمان سیا که اکنون نامزد وزارت امور خارجه شده است می تواند رئیس جمهوری آمریکا را به اتخاذ یک رویکرد تهاجمی تر نسبت به بحران های جهانی از کره شمالی تا آینده توافق هسته ای ایران سوق دهد. سوریه اولین آزمایش بزرگ برای نفوذ و تاثیر این اصطلاح کابینه جنگ بود که با شکست همراه شد.

 

* ا 

مهر

 

اضافه کردن دیدگاه جدید