درمان جانبازان «پی تی اس دی» در ایران

۱۳۹۳/۰۷/۰۸

مراکز جامع درمان و توانبخشی اعصاب و روان با ارائه خدمات تخصصی توسط تیم درمانی متخصص و مجرب جهت بهبود علائم جسمانی و روانشناختی جانبازان با روش نوروفیدبک اقدام می نماید.

با گذشت نزدیک به سه دهه از پایان جنگ، هنوز تعداد زیادی از جانبازان اعصاب و روان با مراجعه مکرر به مراکز درمانی به دنبال بازیابی سلامت از دست رفته خود هستند. گذشت زمان، افزایش سن بیماران و فقدان درمان جامع موجب تشدید علائم و مشکلات آن ها شده است. مطالعات انجام شده برای بررسی اثرات دراز مدت جنگ بر وضعیت روانی، اجتماعی جانبازان اعصاب و روان، حاکی از آن است که گذشت زمان، به نفع بهبودی بیمار نیست، بلکه با افزایش سن، علائم بیماری و اختلالات همراه افزایش می یابد.

گفتنی است دکتر  ابهری و احمدی در تحقیقات خود در سال  ۱۳۷۹نشان دادند که ۲/۷۲ درصد از جانبازان اعصاب و روان ایران علائمی از اختلال استرس پس از سانحه دارند .

در مطالعه ای که توسط دکتر ایزدی در خصوص بیماری پی تی اس تی مزمن ناشی از جنگ انجام شد، نشان داد.۷۳/۶ درصد از بیماران از ترس به خواب رفتن و از کابوس های شبانه شاکی بودند.

در ادامه  با توجه به اطلاعاتی که هم اکنون راجع به مغز و قابلیت های مشاهده مغز در حال فعالیت وجود دارد، درمانگران در موقعیت های درمانی مختلف به طور فزاینده روی درمان های متمرکز بر مغز تأکید دارند. پیشرفت های اخیر دلالت بر شناخت نابهنجاری های کارکردی مغز در اختلالات اضطرابی از جمله اختلال پی تی اس تی را دارند.

در این میان نوروفیدبک روش درمانی جدیدی است که با گسترش تکنولوژی، جای خود را در عرصه مطالعات توانبخشی و علوم اعصاب باز کرده است. ایده اصلی درمان این است که مغز با مشاهده نابهنجاری امواج خود، یاد می گیرد خود را اصلاح نماید. این امر در روند درمان و بر اساس اصول یادگیری صورت می گیرد.

بر اساس این گزارش با توجه به موارد فوق الذکر یکی از مراکز جامع درمان و توانبخشی اعصاب و روان با ارائه خدمات تخصصی توسط تیم درمانی متخصص و مجرب جهت بهبود علائم جسمانی و روانشناختی جانبازان PTSD با روش نوروفیدبک اقدام می نماید. این روش که تا کنون طبق موارد مذکور در کشورهای امریکا برای سربازان جنگ ویتنام نیز استفاده شده و توانسته به بهبود شرایط ایشان و عوارض پس از جنگ کمک زیادی بکند، در ایران نیز دارد انجام می شود و در چندین جانباز اعصاب و روان نیز اثرات بسیار خوبی داشته است که هم اکنون نیز در حال درمان هستند.

لازم است جانبازان، آزادگان و رزمندگان عزیز توجه نمایند که دوره درمانی بستری شدن به مدت یک ماه بوده و با داشتن کارت طلایی، برای عزیزان هزینه بستری رایگان می باشد.

انتهای پیام/ج
منبع:شهدای ایران