در محرم در اسارت اجازه عزاداری نداشتیم

۱۳۹۵/۰۷/۳۰
آزاده کاظم خسروی در گفتگو با پایگاه خبری خراسان جنوبی:

 

آزاده سرافراز کاظم خسروی در بیان خاطرات خود از دوران دفاع مقدس و اسارت  در اردوگاه موصل، می گوید: در زمانی که مردم تازه انقلاب کرده بودند و رژیم بعثی عراق و بیش از ۴۰ کشور حامی صدام با هدف تصرف خوزستان و سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی ایران به ایران حمله کردند، وظیفه خود دانستم برای حفظ نظام، دفاع از ناموس و پیروی از فرمایشات امام (ره) در سن ۲۱ سالگی به جبهه بروم.
 در تاریخ ۴ اسفندماه سال۶۲ در سن ۲۱ سالگی در عملیات خیبر در منطقه هور الهویزه اسیر شدم که اسارت من به مدت ۶ سال و نیم به طول انجامید.
 آزاده کاظم خسروی با اشاره به نقش جوانان در حفظ ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس، معتقد است: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری جوانان امروز ایران اسلامی نیز دارای قلوبی پاک هستند و تاثیر زیادی بر جامعه و حفظ ارزش‌های انقلاب دارند.
 خسروی می گوید: دولت و مسئولین در زمینه انتقال مفاهیم دوران دفاع مقدس به جوانان کوتاهی کردند و خلاهایی که در حال حاضر در جوانان وجود دارد به دلیل عدم انتقال این مفاهیم است. اما با وجود این، نسل جوان، نسلی پای کار و خوب است.
 خسروی، جوانان را نسلی ولایتمدار می داند و خاطر نشان می کند: در حال حاضر بسیاری از افرادی که به عنوان مدافع حرم شناخته می‌شوند از نسل جوان هستند که برای دفاع از حرم از جان و مال خود گذشته‌ اند.
 به گفته این آزاده دوران دفاع مقددس: در جامعه امروزی بیماری‌ها و مشکلات فرهنگی در فضای مجازی و ماهواره‌ها وجود دارد که ذهن جوانان ما را دچار انحراف می کند و باعث دوری جوانان از ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس می‌شود. لذا باید راهکارهایی را برای مقابله با این مشکلات پیدا کرد که حضور جوانان در مراسم عزاداری ماه محرم، اعتکاف، ماه رمضان، شرکت در اردوهای راهیان نور از جمله راه‌های تربیت نسلی سالم است.
خسروی تاکید دارد: مسئولین، والدین و جامعه مسئولیت سنگینی را در راستای جلوگیری از نفوذ فرهنگی وعملیاتی شدن توطئه‌های دشمنان در نسل جوان دارند که باید در این راستا تلاش کنند.
 وی در بیان خاطره‌ای از محرم در دوران اسارت خود می گوید: طی دوران اسارات خود که ۶ سال و نیم به طول انجامید به جز سال آخر اسارتم هیچگاه اجازه نداشتیم در ماه محرم عزاداری کنیم. در دوران اسارت عزاداری را برای ما ممنوع کرده بودند و روزهای عاشورا و تاسوعا حتی آب را بر روی ما می‌بستند.
 خسروی می افزاید: در ایام عزاداری محرم نیروهای عراقی برای جلوگیری از برگزاری مراسم عزاداری واکسنی را به دست اسرا می‌زدند که باعث ورم و درد دست می‌شد تا این درد دست مانع از سینه‌زنی و عزاداری شود. با وجود این، همیشه دنبال فرصتی برای عزاداری بودیم، اگرچه حتی اجازه اینکه گوشه‌ای بنشینیم و در خلوت خود برای امام حسین(ع) عزاداری کنیم را نداشتیم.
 آزاده خسروی سخن خود را اینگونه به پایان می برد: اکنون ما باید قدر نعمت‌های خود را بدانیم و با توجه به اینکه هیچ محدودیتی برای عزاداری امام حسین(ع) نداریم در عزاداری‌ها شرکت کنیم.

اقتباس و تلخیص از: پایگاه خبری استان خراسان جنوبی(خراسان تایم)

اضافه کردن دیدگاه جدید