شورای نگهبان نمی‌تواند از ایرادات CFT چشم پوشی کند

۱۳۹۷/۰۹/۲۴
کدخدایی در همایش ایران و لوایح چهارگانه FATF

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ایرادات شورای نگهبان به CFT را نباید سیاسی دانست. شورا باید بر اساس قانون اساسی و شرع مقدس اسلام ایرادات لازم را بگیرد و نمی تواند از اشکالات چشم پوشی کند. 

 

 

 عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان عصر امروز (شنبه) در همایش ایران و لوایح چهارگانه FATF که در دانشکده حقوق شهید بهشتی برگزار شد، درباره مخالفت شورای نگهبان با CFT،  اظهار داشت: اینکه CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار می‌گیرد به این علت است که مجمع تشخیص موارد اختلافی بین شورای نگهبان و مجلس را همواره مورد رسیدگی قرار می دهد و موضوع جدیدی نیست.

وی ادامه داد: ایرادات شورای نگهبان به CFT را نباید سیاسی دانست و شورای نگهبان باید بر اساس قانون اساسی و شرع مقدس اسلام ایرادات لازم را بگیرد و نمی تواند از اشکالات چشم پوشی کند.ایرادات شورای نگهبان ١١ گانه است نه ٢٢ گانه و نباید بزرگ نمایی کنیم چون ١١ مورد  ایراد گرفته شده است که بر دیگر موارد تاثیر می گذارد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به انتقادات تصریح کرد: شورای نگهبان نه جای مجمع نشسته و نه جای مجلس بلکه محکم جای خودش نشسته است و صرفا در صورت اصلاح در مجمع و مجلس، ما دیگر حرفی نداریم.

کدخدایی تاکید کرد: از ابتدای تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکنون بیش از ١٣٠ مورد اختلافی بین شورای نگهبان و مجلس بررسی شده است و اینکه CFT هم به مجمع رفته است، مسئله جدیدی نیست.

وی ادامه داد: شورای نگهبان حتی ایراداتی را به لایحه خاک که لایحهای خنثی از لحاظ سیاسی است، وارد کرد و به مجلس جهت اصلاح ارجاع شد و درباره CFT هم شورای نگهبان بر همین مبنا و مطابق با وظایف و تکالیفش ایراد گرفته است و شورای نگهبان نمی تواند از ایرادات چشم پوشی کند.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: شورای نگهبان نمیتواند وظایفش را انجام ندهد و در چارچوب شرع و قانون درباره الحاق به یک کنوانسیون نظر میدهد.

کدخدایی گفت: برخی در زمینه ضرورت الحاق به یک سند بین المللی می‌گویند که وضعیت سیاسی و اقتصادی ما اینچنین و آنچنان است در حالی که شورای نگهبان بر اساس شرع و قانون اساسی نظر می دهد و بحث و دعوایی هم در این زمینه وجود ندارد.

کدخدایی گفت: یکی از ایرادات شورای نگهبان به CFT این بود که چرا مجلس عبارت لیست سیاه را به کار برده است در حالی که در محاوره و رسانه ها این عبارت به کار برده می شود و در این کنوانسیون وجود ندارد.

وی ادامه داد: بر این اساس قانون گذاران ما باید دقت کنند که اگر عبارتی وجود ندارد، در قانون نیاورند.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: ایرادات شورای نگهبان به CFT کاملا درست است و بر این مبناست که گزک دست طرف مقابل ندهیم اما بحث مصلحت در این باره در جای دیگر باید بررسی شود.

کدخدایی متذکر شد: وزارت اقتصادی و امور دارایی وقت چند توافق در خصوص FATF داشته است که ٤ مورد از جمله مبارزه با پولشویی، مبارزه با تامین مالی تروریسم و پالرمو و CFT است که مربوط به قوانین داخلی است و نیاز به اصلاح دارد.

وی با اشاره به اینکه قانون مبارزه با پولشویی دارای اشکالاتی بود که در نهایت نظر شورای نگهبان درباره آن تامین شد، ادامه داد: البته یکسری موارد اصلاحی باقی مانده است که به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: امروز اولین جلسه در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی ایرادات مربوط به لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی تشکیل شد.

کدخدایی ادامه داد: CFT هنوز بین شورای نگهبان و مجلس در رفت و آمد است و در جلسات آینده شورای نگهبان قرار است بررسی شود.

 

 

 

 

* ا 

مهر

اضافه کردن دیدگاه جدید