فروپاشی عصبی یک دوره از بیماری های روحی روانی است

۱۳۹۵/۰۱/۰۳
۷ نشانه فروپاشی عصبی

فروپاشی عصبی و یا روانی مشکلی جدی است که طی آن فرد به دلیل استرس بسیار شدید نمی تواند به طور معمول کارهای خود را انجام دهد و البته علائم هشداردهنده ی عاطفی ، روانی و جسمی نیز به دنبال دارد. اگر شما بیش از یک نشانه را دارید، باید به فکر کمک به خود برای رفع استرس های نامعمول باشید.

 

فروپاشی عصبی یک دوره از بیماری های روحی روانی است که در اثر افسردگی، استرس و یا اضطراب شدید رخ می هد. در اینجا ۷ نشانه این فروپاشی را بیان می کنیم.

عدم تمرکز 

استرس می تواند قدرت مغز شما را با آزاد کردن هورمونی که به تقویت حافظه کمک می کند، ارتقا دهد. اما استرس مزمن تمرکز را از شما می گیرد. حتی در طولانی مدت استرس شدید می تواند با افزایش تولید کورتیزول، سبب از بین بردن حافظه و یا کاهش آن شود.

پرخوری

استرس موجب ترشح هورمون آدرنالین می شود که از انرژی ماهیچه ها برای "مقابله یا گریز" استفاده می کند. با تولید زیاد آدرنالین، هورمون کورتیزول آزاد می شود تا انرژی از دست رفته را از طریق مواد غذایی جبران کند و این باعث می شود بدن شما به طور غیر طبیعی، میل به مواد غذایی چرب و شیرین پیدا کند، در حالیکه آن لحظه واقعا بدن نیازی به غذا ندارد.

مشکلات گوارشی

درد معده ، درد شکم، یبوست، نفخ، گاز، اسهال و سندرم روده تحریک پذیر می تواند جز علامت های جسمی استرس به حساب آیند. سندروم روده ی تحریک پذیر در پاسخ سیستم ایمنی بدن به استرس بروز می یابد.

شاید بتوان با تسکین روحی تا حدودی از عوارض این بیماری کم کرد.بررسی ها نشان داده است که ۵۰ تا ۹۰ درصد از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، یک بیماری روانی مانند افسردگی یا اختلال اضطراب فراگیر دارند.

بی تفاوتی و عدم مراقبت

به عنوان مثال برخی افراد دچار استرس، هیچ توجهی به تمیزی لباسشان ندارند و اگر یک لکه مانند لکه قهوه روی لباسشان باشد، آن را نمی شویند. نمی توان اسم این مشکل را تنبلی گذاشت، بلکه این یک نوع بی تفاوتی است که دامنگیر افراد دچار استرس بالا می شود.

بی حوصلگی ها

نشستن، ایستادن و راه رفتن های یک فرد استرسی با دیگران فرق می کند. آنها این رفتارها را طوری انجام می دهند که ما آن ها را افرادی تنبل خطاب می کنیم. آن ها اغلب سر کلاس روی میز لم می دهند و  ....

استشمام غیرعادی بوی بد

اغلب افراد دچار استرس و اضطراب، به طور غیر طبیعی بوی بد را استشمام می کنند و یا حتی اگر بوی بدی نیز واقعا وجود داشته باشد تا مدت طولانی و بعد از رفع بوی بد، همچنان بینی خود را می گیرند.
جالب است بدانید که شدت بوی بد، شدت اضطراب این افراد را افزایش می دهد.

دل شوره

این دسته از افراد اغلب بی دلیل دچار دل شوره می شوند و اغلب گمان می برند که اتفاق بدی رخ خواهد داد و همیشه نگران هستند.

منبع: تبیان 

اضافه کردن دیدگاه جدید