ما داعش را از عراق و سوریه بیرون کردیم!/ تشریح ۴ رکن راهبرد جدید

۱۳۹۶/۰۹/۲۸
سخنرانی ترامپ در مورد راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در کاخ سفید پیرامون پایه های راهبرد امنیت ملی آمریکا سخن گفت و چهار رکن جدید را تشریح کرد و «برجام را یک توافق جامع بد» خواند.

 

 

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه بعدازظهر در سخنرانی خود در کاخ سفید پیرامون راهبرد امنیت ملی آمریکا سخن گفت.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با تشکر از معاون خود و بسیاری از اعضای کابینه اش و همچنین پرسنل نظامی و غیرنظامی ارتش، مجریان قانون و به ویژه ژنرال «جوزف دانفورد» و اعضای ستاد مشترک ارتش آمریکا سخنرانی خود را آغاز کرد.

وی در ابتدای سخنرانی خود، با قربانیان حادثه خروج قطار از ریل در ایالت واشینگتن مراتب تأسف و همدردی عمیق خود را ابراز کرد.

ترامپ در ادامه گفت: در این سخنرانی در مورد موضوعاتی بسیار مهم و حیاتی همچون امنیت آمریکا، رونق و شکوفایی و همچنین جایگاه جهانی آمریکا صحبت خواهم کرد.

وی با اشاره به سفرهای خود به ۱۳ کشور جهان و دیدار با صد تن از رهبران دنیا طی یازده ماه گذشته گفت که در تمام این سفرها پیام آمریکا را به تمام جهان رسانده‌است.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه با ادعای مبارزات این کشور برای آزادسازی کشورهای اسیر و دربند جهان (!)، آمریکا را یکی از بزرگترین نیروها برای صلح و عدالت در تاریخ جهان خواند.

ترامپ با اشاره تلویحی به پیروزی خود در انتخابات سال گذشته گفت: «مردم آمریکا در روز هشتم نوامبر ۲۰۱۶ به بازگرداندن آمریکا به دوران بزرگی و عظمت خود رأی دادند».

ترامپ با انتقاد از رؤسای جمهور پیشین آمریکا گفت که آنها بسیاری از قراردادهای تجاری فاجعه بار را منعقد کردند که به کشورهای خارجی سودهای کلانی رساند اما هزاران کارخانه آمریکایی و میلیونها فرصت شغلی در آمریکا را به آن کشورها انتقال داد. رهبران آمریکا با تمرکز بر دولت- ملت سازی در سایر مناطق جهان، از توسعه و بازسازی داخلی غافل شدند. آنها موفق نشدند کشورهای متحد و ثروتمند آمریکا را به پرداخت سهمی عادلانه برای چتر دفاعی ناتو ملزم نمایند و در نیتجه سهم ناعادلانه ای از این هزینه بر دوش مالیات دهندگان آمریکا و ارتش این کشور قرار گرفت.

وی در ادامه افزود: «آنها خطر هسته‌ای کره شمالی را نادیده گرفتند و یک قرارداد فاجعه بار، ضعیف و بطور جامع بدی را با ایران امضاء کردند و به تروریستهایی همچون داعش اجازه دادند که کنترل بخش‌های وسیعی از سرزمین‌ها را در منطقه خاورمیانه در دست بگیرند.

ترامپ در این سخنرانی، با انتقاد از سیاست‌های مهاجرتی رهبران پیشین آمریکا آن را عامل ورود میلیونها مهاجر غیرقانونی به این کشور دانست و مدعی شد از انتخابات سال گذشته در حالیکه مردم آمریکا امید و اعتماد خود به دولت و آینده این کشور را از مدتها پیش از دست داده بودند، روند تغییر آغاز شد!

وی با اشاره به شعار انتخاباتی خود «آمریکا در اولویت نخست» گفت که آمریکا در حال بازگشت به اصول اساسی خود است؛ و اینکه در هر تصمیم و اقدام دولت وی، آمریکا در درجه اول اهمیت قرار دارد.

وی در ادامه گفت: «مردم جهان بار دیگر شاهد آن هستند که مردم آمریکا در حال بازگشت به اصول اولیه خود هستند. ما می‌خواهیم بار دیگر اصل آمریکا در درجه اول را زنده کنیم. از قراردادهایی که باعث نابودی مشاغل در کشور ما می‌شوند و همچنین قرارداد گران و پرهزینه تغییرات اقلیمی پاریس خارج می‌شویم».

انتقاد مجدد رئیس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران

دونالد ترامپ گفت: ما از قراردادهایی که باعث نابودی مشاغل ما شدند مانند پیمان «مشارکت ترانس پاسیفیک» (TPP) و همین‌طور از توافق بسیار گران و ناعادلانه تغییرات اقلیمی پاریس خارج شده‌ایم. در سفر ماه گذشته‌ام به آسیای شرقی اعلام کردم که دیگر سوء استفاده تجاری را تحمل نخواهیم کرد. ما در حال بنیان‌گذاری رویه‌های جدید غربالگری و بررسی سوابق متقاضیان [روادید] هستیم که هر ماه سختگیرانه تر می‌شود تا بدین وسیله، تروریست‌ها را از خاک آمریکا دور نگه داریم.

ترامپ در ارتباط با ایران گفت: «ما با ایران مقابله می‌کنیم، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را تحریم کرده‌ایم و پایبندی این کشور به توافق هسته ای را تأیید نکردیم».

رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد: برای مقابله با ایران و ممانعت از دستیابی این کشور به سلاح هسته ای، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برای حمایت از تروریسم تحریم کردیم و درگزارش خود به کنگره، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تأیید نکردم!

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه توافق هسته‌ای ایران (برجام) را «یک توافق جامع بد» خواند.

وی افزود: در سفرم به خاورمیانه، کشورهای حاشیه خلیج فارس و تمام کشورهای مسلمان برای مبارزه با ایدئولوژی اسلام‌گرای افراطی و حمایت مالی تروریسم به هم ملحق شدند.

ترامپ با اشاره به ائتلاف ادعایی آمریکا علیه داعش ادعا کرد که این گروه تروریستی بطور پیاپی متحمل شکست‌های ویرانگری از جانب آمریکا شد و ائتلاف تحت رهبری آمریکا توانست تقریباً ۱۰۰ درصد سرزمین‌های تحت تصرف داعش در سوریه و عراق را بازپس بگیرد!

راهبرد جدید آمریکا در قبال افغانستان، پاکستان و ناتو

وی در خصوص جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت که این نیروها دیگر به دلیل اعلان جدول‌های زمانی ساختگی تضعیف نخواهند شد و آمریکا دیگر به دشمنان خود دربارهٔ طرحهایش حرفی نخواهد زد!

ترامپ با اشاره به کمک‌های مالی هنگفت و سالانه آمریکا به پاکستان اظهار داشت که ادامه این همکاری منوط به اقدام قاطع مقامات اسلام‌آباد علیه گروه‌های تروریستی است که در خاک این کشور دست به عملیات می‌زنند.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه اظهارات خود، افزایش قابل ملاحظه سهم مشارکت اعضای ناتو به میزان ده میلیارد دلار را هدف اصلی تلاشهای واشینگتن برای تقویت این ائتلاف نظامی خواند.

کره‌شمالی را منزوی می‌کنیم

ترامپ گفت: تلاش آمریکا برای اِعمال حداکثر فشار بر دولت کره شمالی، به وضع سرسخت‌ترین تحریمها علیه پیونگ یانگ منتهی شد. آمریکا و متحدانش برای منزوی سازی کره شمالی متحد شدند و تمام گام‌های لازم را برای تحقق طرح غیرهسته ای سازی و تضمین اینکه دولت پیونگ یانگ تهدیدی متوجه جهان نسازد، برداشته اند.

وی با اشاره به روند آزادسازی اقتصاد آمریکا در دوره ریاست جمهوری خود که به ایجاد ۲ میلیون فرصت شغلی و رشد بازار سهام و تولید ناخالص داخلی در این کشور منجر شده‌است، افزود: یک کشور بدون مرز، دیگر کشور محسوب نمی‌شود و چنانچه کشوری از رونق و رفاه داخلی محافظت نکند، نمی‌تواند از منافعش در خارج از مرزهای خود حراست کند. کشوری که برای پیروزی در یک جنگ آماده نباشد، کشوری هم نیست که بتواند از بروز جنگ جلوگیری کند.

سند جدید مورد تایید همه اعضای کابینه آمریکا است

ترامپ در نهایت در خصوص راهبرد امنیت ملی آمریکا گفت که این سند بر پایه دستورات وی ظرف یکسال گذشته تنظیم شده و مورد تأیید تمام اعضای کابینه است. این راهبرد جدید بر پایه رئالیسم اصولی و تحت هدایت منافع حیاتی آمریکا و منبعث از ارزشهای این کشور است.

وی تأکید کرد که این سند راهبردی درگیری آمریکا در دوره جدیدی از رقابتها را به رسمیت می‌شناسد و رقابت شدید نظامی، اقتصادی و سیاسی درسرتاسر جهان را می‌پذیرد.

ترامپ در ادامه گفت: ما با رژیم‌های سرکشی که آمریکا و متحدان ما را تهدید می‌کند، روبه رو هستیم. ما با سازمان‌های تروریستی، شبکه‌های تبهکاری فراملی و سایر گروه‌ها و سازمانهایی که شر و خشونت را در سراسر جهان می‌گسترانند، روبرو هستیم. ما همچنین با قدرت‌های رقیبی مانند چین و روسیه مواجهیم که درصد هستند نفوذ، ارزش و ثروت آمریکا را به چالش بکشند. ما تلاش خواهیم کرد تا با آنها [چین و روسیه] و سایر کشورها پایه‌های یک مشارکت وسیعتر را بنا نهیم اما به شیوه ای که حافظ منافع ملی ما باشد.

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به تماس تلفنی روز گذشته همتای روس خود گفت که پوتین در این تماس تلفنی از آمریکا به دلیل مشارکت اطلاعاتی که منجر به خنثی سازی یک حمله تروریستی در سن پترزبورگ شده بود، تشکر کرده‌است.

ترامپ در سخنرانی خود گفت: از همین‌جا اعلام می‌کنم که آمریکا در میانه بازی است و آمریکا برنده این بازی است.

هدف ما، پایان دادن به مهاجرت به آمریکاست

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه به تشریح ارکان راهبرد جدید امنیت ملی خود پرداخت و گفت: این راهبرد ۴ حوزه منافع ملی حیاتی ما را پیش می‌برد. رکن اول، حراست از ملت آمریکا، میهن و شیوه زندگی آمریکایی است. اگر نتوانیم امنیت مرزهای خود را پاس بداریم، از کشورمان نمی‌توانیم حراست کنیم. طرح اصلی ما برای دفاع از سرزمین شامل ساخت دیوار در امتداد مرز جنوبی کشور، پایان دادن به مهاجرت‌های زنجیروار و لغو برنامه اعطای روادید لاتاری، حذف راه‌های فرار از اجرای قانون و پشتیبانی قدرتمند از مراکز گشت زنی مرزی است. بخش دیگری از این طرح شامل مقابله با تروریسم و ایدئولوژی اسلامگرای افراطی و جلوگیری از نفوذ و گسترش آن در آمریکا می‌شود. برای مقابله با آنهایی که از حوزه جدیدی همچون فضای سایبری و رسانه‌های اجتماعی برای حمله به کشور ما و تهدید جامعه ما استفاده می‌کنند، ما راه‌های جدیدی را توسعه می‌دهیم.

وی در ادامه افزود: «دومین رکن در سند راهبردی ما، ارتقای رونق و شکوفایی آمریکاست. برای نخستین بار در سند راهبرد امنیت ملی آمریکا، امنیت اقتصادی معادل امنیت ملی است. رشد فعالیت اقتصادی و رونق داخلی کاملاً برای قدرت آمریکا و نفوذ در خارج از مرزها ضروری است. به همین دلیل این سند راهبردی بیش از هر زمان دیگر بر برداشتن گامهای اساسی در جهت تضمین رونق و شکوفایی کشور در آینده تأکید می‌کند و خواستار کاهش مالیات، کاستن از قوانین غیرضروری، تجارت بر مبنای اصول انصاف و معامله به مثل، اقدام قاطع در برابر اعمال تجاری ناعادلانه و سرقت مالکیت معنوی، اتخاذ تدابیر جدید برای حراست از امنیت ملی در حوزه صنعتی و نوآوری است و پذیرای آینده ای مبتنی بر سلطه آمریکا در حوزه انرژی و خودکفایی است.

لغو تمامی تصمیمات پیشین برای کاهش نیروهای نظامی

ترامپ سومین رکن این راهبرد جدید امنیت ملی خود را «حفظ صلح از طریق [اِعمال] قدرت» خواند. وی در این باره گفت: ما تصدیق می‌کنیم که ضعف و ناتوانی مطمئن‌ترین راه برای [بروز] تعارض است. به همین دلیل در این راهبرد قصد داریم به کاهش زیان آور بودجه دفاعی پایان دهیم. این امر مستلزم مدرنیزه سازی کامل ارتش و لغو تمامی تصمیمات پیشین برای کاهش نیروهای نظامی است. تأکید می‌کنم که یکی از اثرات فرعی مدرنیزاسیون عظیم ارتش آمریکا بوجود آمدن میلیونها فرصت شغلی است. این استراتژی شامل طرحهایی برای مقابله با تهدیدات مدرن همچون حملات سایبری و حملات الکترومغناطیسی است. در این راهبرد، فضا نیز به عنوان یک حوزه قابل رقابت مطرح است و یک دفاع موشکی چند لایه ای را ضروری می‌کند. این استراتژی گامهای مهمی را برای مقابله با شکل جدیدی از تعارضها همچون تهاجم اقتصادی و سیاسی مطرح می‌سازد و بر تقویت ائتلافها چهت مقابله با این تهدیدات تأکید می‌کند. این استراتژی همچنین تصدیق می‌کند که قدرت ما بواسطه متحدان ما چندین برابر می‌شود؛ متحدانی که در اصول ما شریک هستند و سهم منصفانه ای از بار مسئولیت را برای امنیت مشترکمان بر دوش می‌کشند.

رئیس‌جمهور آمریکا در پایان سخنرانی خود گفت: چهارمین رکن این راهبرد گسترش نفوذ آمریکا در سراسر جهان است اما این هدف با افزایش ثروت و قدرت داخلی آغاز می‌شود. آمریکا بار دیگر رهبری خواهد کرد. ما قصد نداریم شیوه زندگی خود را به هیچ‌کس تحمیل نماییم اما دفاع از ارزشها را بدون عذرخواهی و تأسف انجام خواهیم داد. ما خواهان اتحادها و شراکتهای قدرتمند بر پایه همکاری و اقدام متقابل هستیم. ما با آنهایی که در هدفها با ما سهیم اند، مشارکت می‌کنیم.

 

 

* آ 

مهر 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید