مستند اولین شهید آزاده کشور ساخته می‌شود

۱۳۹۸/۰۴/۰۳
آزاده

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی پیام آزادگان به نقل از نوید شاهد، ۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی و یادآور رشادت‌های دلیر مردانی است که شبانه‌روز مردانه جنگیدند تا ما امنیت و آرامش داشته باشیم و حتی یک وجب از خاک این کشور را به دشمنان ندهیم.

بهروز ترکاشوند، اولین شهید آزاده کشور است که همرزمان، او را «شکارچی تانک» معرفی می‌کنند، وی سال ۶۵ در منطقه توسط مزدوران رژیم بعثی اسیر شد، اما در پنج سال اسارت در الرُمادی کمپ ۱۰ عراق، نیز دست از مبارزه برنداشت.

 

مستند اولین شهید جانباز و آزاده کشور، سردار سرافراز «بهروز ترکاشوند» ساخته می‌شود

این جانباز شهید که اولین شهید آزاده کشور است، در سه مرحله عملیات مجروح شد. وی در سال ۶۲ آرپی‌جی‌زن ۱۷ ساله‌ای بود که به اسارت درآمد، سال ۶۹ از زندان آزاد شد و در میان انبوه مردم و مسئولان استقبال کننده وارد میهن اسلامی و شهرستان ورامین شد. سپس ازدواج کرد، اما تنها چند روز پس از ازدواج، در اثر درد و رنج ناشی از شکنجه‌های دشمن بعثی در آذرماه همان سال ۶۹ در سن ۲۲ سالگی به شهادت رسید و در گلزار شهدای حسین رضا به خاک سپرده شد. شهید بهروز ترکاشوند، از دوران کودکی علاقه وافری به خواندن قرآن داشت و لقب «شهید قرآنی» را گرفت.

 

مستند اولین شهید جانباز و آزاده کشور، سردار سرافراز «بهروز ترکاشوند» ساخته می‌شود
 

ساخت مستند زندگی شهید بهروز ترکاشوند، اولین شهید آزاده و جانباز کشور به مناسبت سالروز ورود آزادگان توسط تیم مستندساز حفظ آثار سپاه سیدالشهدا (ع) و رسانه ملی و به کارگردانی «محمد جلیلی» مستندساز رسانه ملی و تدوین‌گری «مجتبی دادور» و دستیاری آقای کُردی در شهرستان خون و قیام - شهرستان ورامین- شروع به کار کرد. این مستند درحال تهیه است و ۲۶ مردادماه سالروز ورود آزادگان، از شبکه دو و شبکه‌های مختلف سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش خواهد شد.

«محمد جلیلی» کارگردان و مستندساز سپاه سیدالشهدا (ع) و رسانه ملی در گفتگو با خبرنگار نوید شاهد اظهار داشت: از سال ۸۶ مشغول به مستندسازی درباره زندگی شهدا هستم. تاکنون دوهزار قسمت برنامه تلویزیونی درباره زندگی شهدا، جانبازان، ایثارگران و راهیان نور ساخته‌ام. الان مستندهای من، از شبکه دو و قبلا از شبکه خبر، پخش شده‌اند.

مستند اولین شهید جانباز و آزاده کشور، سردار سرافراز «بهروز ترکاشوند» ساخته می‌شود

 

وی درخصوص مستندهای درحال ساخت، گفت: هم اکنون، درحال ساخت مجموعه برنامه ۵۰ قسمتی با عنوان «شهدای مدافع حرم و شهدای دفاع مقدس» و همچنین مستند «شهدای لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع)» در زمان جنگ و زمان حال هستم. مجموعه درحال ساخت با عنوان «شهدای مدافع حرم و شهدای دفاع مقدس»، به‌زودی از شبکه دو سیما پخش خواهد شد. هر برنامه تک‌قسمتی و درباره زندگی یکی از شهدا است و هر قسمت، عنوان ویژه‌ای با نام شهید دارد.

جلیلی تصریح کرد: بهروز ترکاشوند اولین شهید آزاده و جانبازکشور است که موضوع قسمت بیستم مستند قرار گرفت. برای ساخت مستند زندگی این شهید بزرگوار، با فرماندهان، همرزمان و اعضای خانواده‌اش مصاحبه گرفته‌ایم و به ابعاد اخلاقی، خانوادگی، اجتماعی، خاطرات باقی مانده از وی در دوران دفاع مقدس، دوران آزادگی، جانبازی و اسارتش پرداخته‌ایم. این مستند، روز ۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان به کشور از شبکه دو سیما پخش خواهد شد. 

 

مستند اولین شهید جانباز و آزاده کشور، سردار سرافراز «بهروز ترکاشوند» ساخته می‌شود

این مستندساز جوان درباره علت پرداختن به حوزه شهدا و ایثارگران گفت: به عقیده من، این یک تکلیف است. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: «نگه داشتن یاد شهدا، کمتر از شهادت نیست»، من نیز به این حوزه ورود پیدا کردم تا حد توان، ادایِ دِین کرده باشم و سهمی در بازگویی جانفشانی‌هایی که شهدا در دفاع از وطن داشتند ایفا کنم. همچنین اگرچه من دوران جنگ را ندیده‌ام اما ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را وظیفه خود می‌دانم.

وی در پایان با یادآوری اینکه از سنین نوجوانی به فرهنگ شهدا علاقمند بوده و حس کنجکاوی در غیرت و مردانگی این انسان‌های شریف داشته است، گفت: تا زمانی که شهدا به من توفیق دهند، این راه را ادامه خواهم داد و زندگی شهدا، موضوع مستندسازی‌های من قرار خواهد گرفت. 

مستند اولین شهید جانباز و آزاده کشور، سردار سرافراز «بهروز ترکاشوند» ساخته می‌شود

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید