هدف آزاد مثل آزاده ثبت ایستادگی آزادگان عزتمند در کتاب‌های درسی است

۱۳۹۴/۰۹/۲۴
دکتر سنگری در جشنواره ادبی آزاد مثل آزاده؛

هدف جشنواره ثبت ایستادگی آزادگان عزتمند و سرافراز در کتاب‌های درسی نسل نو است.

 

اختصاصی؛ به گزارش خبرنگار واحد اطلاع رسانی پیام آزادگان، سنگری دبیر علمی جشنواره، صبح امروز سه شنبه ۲۴ آذر، در نخستین جشنواره «آزاد مثل آزاده» که در سالن سیدالشهدا(ع) برگزار شد، با اشاره به هدف از برگزاری این جشنواره، گفت: این جشنواره با هدف ثبت ایستادگی آزادگان عزتمند و سرافراز در دوران اسارت و الگوسازی برای نسل جوان با ثبت در کتاب‌های درسی آنها به همت موسسه فرهنگی پیام آزادگان، برگزار شده است.

وی افزود: در فرهنگ قرآنی زمانیکه حضرت ابراهیم(ع) فرزند خود را در سرزمینی بی‌آب و علف قرار می‌دهد دعا می‌کند که نسل‌های آینده در آنجا شکل گیرند، پیامبر(ص) فرمودند: من محصول دعای پدرم هستم، یعنی همه ما که امروز به عنوان مسلمان زندگی می‌کنیم به نوعی محصول دعای ذریه پروری حضرت ابراهیم(ع) هستیم.

دبیر علمی جشنواره در ادامه عنوان کرد: در قرآن ۳۲ بار به مساله نسل پروری توصیه شده است ما امروز نیازمند هستیم که نسل آینده خود را در دامان فرهنگ قرآنی و آنچه در دفاع مقدس به تبعیت از قرآن اتفاق افتاده است پرورش دهیم.

 

سنگری، اظهار داشت: حضرت زهرا(س) و امیرمومنان(ع) فرزند خود حضرت زینب(س) را از همان دوران کودکی برای واقعه جانسوز کربلا آماده کرده بودند، ما شیعیان نیز باید به تبعیت از این بزرگواران فرزندان خود را برای فرداهای سخت آماده و بزرگ کنیم که در این زمینه زندگی اسرا در دوران اسارت می‌تواند الگو و اسوه خوبی برای نسل امروز باشد.

وی بیان داشت: آزادگان الماس‌های صیقل خورده‌ای هستند که می‌توان نوع زندگی آنها در دوران اسارت یا پس از آن را به نسل آینده معرفی کرد و طبیعتا یکی از مکان‌هایی که بتوان این مسائل را به نسل جدید انتقال داد کتب درسی است.

دبیر علمی جشنواره گفت: در این راستا ما ابتدا نزد دوستان شاعر رفتیم برخی لبیک داده کار کردند اما احساس کردیم کافی نیست بنابراین تلاش کردیم با برگزاری چنین جشنواره ادبی به نوعی نسل امروز را درگیر کنیم، که نمونه های بسیار عالی از کودکان دریافت کردیم طوری که احساس کردیم باید این نسل را بهتر و جدی‌تر درک کنیم.

سنگری افزود: انسان نیازمند اسوه است کتاب قرآن کریم اسوه حسنه مسلمانان است که آزادگان ما به تبعیت از آن در سخت‌ترین لحظات ایستادگی کردند که باید نسل جدید از آن الگو گیرد.

دبیر علمی جشنواره عنوان کرد: راست‌آزمایی یک جامعه در جنگ و نبرد با دشمن اتفاق می‌افتد آزادگان کسانی بودند که بیشتر از سایرین در جنگ بوده و در تنگاها و سلول‌های دشمن به نبرد خود ادامه دادند ما نیازمند هستیم که برای نسل جدید از این الگوها اسوه انتخاب کنیم.

وی گفت: امروز اسوه‌ها و سرمشق‌های زنده و سازنده این نسل آزادگان عزیز هستند، هنر انسان‌های بزرگ ساختن فضا در تنگنا است که آزادگان انسان‌های بزرگی بودند در تنگنا پرواز در قفس را به ما یاد دادند.

دبیر علمی جشنواره افزود: بدون تردید شاعران نسل امروز بسیار بهتر از نسل گذشته عاشورا را توصیف و تبین می‌کنند و همین نشان می‌دهد آنها بهتر از گذشته جنگ را درک می‌کنند.

سنگری با اشاره به اینکه جشنواره آزاد مثل آزاده  تجربه اول ما است، عنوان کرد: در این جشنواره ما انتظار شرکت ۳۰ درصدی را داشتیم اما بیش  از ۶۰ درصد در این فراخوان شرکت کردند که برای نخستین بار خوب بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما از بنیاد شهید و آموزش و پرورش درخواست و خواهش داریم که همه کمک کنند این مجموعه آثار به زبان کودک و نوجوان چاپ شود، امید که هر سال چندین مجلد کتاب حول محور کودک  نوجوان چاپ کرده  منتشر کنیم، در پایان از موسسه آزادگان، داوران و خانم قلعه قوند که برای برپایی این جشنواره زحمات زیادی متحمل شدند تشکر و قدردانی می‌کنم.

 

انتهای پیام/ک

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید