همه ما وامدار سید آزادگان هستیم

۱۳۹۰/۰۴/۲۷

پیام آزادگان/ آزاده علی محمد باغدار از جمله آزادگان سرافراز میهنمان که سالها در اردوگاه موصل دوران پربار اسارت خود را سپری کرده است این روزها در بیمارستان ساسان ترها بستری است، گروهی از مسئولین پیام آزادگان از این آزاده سرفراز عیادت به عمل آوردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان، علی محمد باغدار (مینایی) یکی از آزادگان میهنمان است که چندی است به خاطر عوارض ناشی از دوران جنگ تحمیلی و اسارت در بیمارستان ساسان بستری است. مسئولین موسسه فرهنگی پیام آزادگان در هفته گذشته به دیدار این آزاده سرفراز رفته و از وی عیادت به عمل آوردند. این آزاده در گفتگویی که با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان داشت، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به همه شیعیان و آزادگان اظهار کرد: ایام شعبانیه ماه دعا است و ما در دوران اسارت خاطرات بسیاری از مناجات های ایام شعبانیه داریم.

ای آزاده رامهرزی افزود: من کوچک همه آزاده ها علی محمد باغدار (مینایی) از شهرستان رامهرز هستم که مسئولیت و خدمت در هیئت متوسلین به امام سجاد را به عهده دارم. این هیئت به سفارش مرحوم ابوترابی در سال ۷۵ به این نام نامگذاری شد و فعالیت های فرهنگی خود را آغاز کرد و تا کنون هم به فعالیت های خود به صورت مستمر ادامه داده است.

وی در خصوص تاریخ اسارت خود و اردوگاه هایی که دوران اسارت خود را در در آنجا طی کرده است تصریح کرد: من در تاریخ ۱۸ بهمن سال ۶۱ اسیر و ۲۷ مرداد سال ۶۹ آزاد شدم. من در مدت اسارت تمام اردوگاه های موصل را تجربه کردم.

باغدار ادامه داد: ۶۰ درصد جانبازی دارم، جانباز شیمیایی نیز هستم و مشکلات اعصاب و روان نیز دارم، چند ترکش در بدن داشته ام که تعدادی از آن ها را از بدنم خارج کرده ام و تعدادی از آن ها هنوز در بدنم وجود دارد، در دوران اسارت مورد ضرب و شتم هایی نیز قرار گرفته ام که تاثیر آن ضرب و شتم ها امروز مشخص شده است.

وی گفت: اعصاب چشمم فلج شده است و توموری در سرم ایجاد شده که از نتایج ضرب و شتم در دوران اسارت است، از ناحیه پا هم دچار مصدومیت هستم که هم اکنون در حال مداوا هستم.

این آزاده دوران دفاع مقدس خود را وامدار سید آزادگان مرحوم ابوترابی دانست و اظهار داشت: ماهرچه داریم از سید آزادگان است، مرحوم ابوترابی در خصوص حقوق آزادگان فرموده بودند: «حق ما آزاد گان این بود که خداوند ما را آزاد کرد». بنابر این ما چیز دیگری نمی خواهیم که به آن برسیم. ما خدا را داریم، ائمه اطهار را داریم. دنیا همیشه بوده و هست، عملکرد ما انسان ها باید خوب باشد.

باغدار خاطرنشان کرد: توصیه ام به دوستان آزاده این است که ارتباطات خود را با یکدیگر قطع نکنند، چرا که دوستان آزاده از برادران هم خون به هم نزدیکترند. هر سال تعدادی از آزادگان که به مناطق عملیاتی می روند به ما سر می زنند، خانواده من هم که مدتی است در تهران به دلیل بیماری و بستری شدن من حضور دارند با لطف دوستان آزاده مواجه شده اند و دوستان آزاده اجازه نداده اند که خانواده من در هتل اقامت کنند. بنابر این انتظار من این است که دوستان آزاده ارتباط های خودشان را با هم قطع نکنند.

وی در خصوص انتظارت خود از نهادهای ذی ربط گفت: از مسئولین تقاضا دارم صندوقی را به یاد سید آزادگان و با نام صندوق ایثار و آزادگی ایجاد کنند و این صندوق توسط خود دوستان آزاده اداره شود تا بتواند گوشه ای از مشکلات آزادگان را برطرف نماید.

وی ادامه داد: از مسئولین تقاضا دارم فعالیت های موسسه را بیشتر کنند و بر روی این فعالیت ها تبلیغات بیشتری کنند. همچنین از دولت تقاضا دارم برای تسریع در پیگیری فعالیت های مرتبط با آزادگان برای موسسه پیام آزادگان در شهرستان ها دفاتری تاسیس کند و فعالیت های موسسه را در سرتاسر کشور گسترش دهد. بنده در شهرستان خودمان دفتری برای موسسه فراهم کرده ام و بهتر خواهد بود که موسسه در هر شهری دفتری ایجاد کرده تا بتواند فعالیت های فرهنگی خود را منسجم تر ادامه دهد.

این آزاده دوران جنگ تحمیلی در پایان به خبرنگار پیام آزادگان گفت: از موسسه پیام آزادگان تقاضا دارم زمینی را برای هیئت ما در شهرستان رامهرز تهیه کند، چرا که شهرستان در بین مسیرهای ارتباطی شهرهای دیگر استان خوزستان قرار گرفته است، همچنین هیئت در برنامه ماه های محرم و صفر با استقبال شهروندان مواجه شده است و به همین دلیل تقاضا داریم با خرید زمینی در رامهرمز دفتر هیئت آزادگان این شهر را تثبیت کرده و فعالیت های خود را به صورت مدون انجام دهیم.

گفتنی است این آزاده سرافراز کشورمان در بیمارستان ساسان طبقه پنجم بستری است. موسسه فرهنگی پیام آزادگان ضمن آرزوی سلامتی برای این آزاده بزرگوار کشورمان از دوستان آزاده دعوت به عمل می آورد تا با حضور در بیمارستان ساسان از ایشان عیادت به عمل آورند.

انتهای مصاحبه