وزیران بهداشت ایران و عراق خواستار گسترش همکاری های دارویی بین دو کشور شدند

۱۳۹۶/۰۲/۰۶

 

در این نشست که کارشناسان و معاونین دو وزارتخانه حضور داشتند دکتر سید 'حسن قاضی زاده هاشمی' وزیر بهداشت کشورمان خواستار اجرایی کردن توافقنامه های فی مابین در زمینه دارو و درمان شد و همتای عراقی وی، شرکت های معتبر ایرانی را به تولید دارو در عراق دعوت کرد.

دکتر قاضی زاده هاشمی در این نشست گفت: توافقنامه هایی که در طول سنوات گذشته بین دو کشور ایران و عراق به امضا رسیده اند، بخشی اجرا شده و بخشی هنوز به اجرا در نیامده است که با توجه به اراده موجود بین دو کشور و خواست مسوولان دو وزارتخانه ضروری است تا این بخش از توافقنامه ها نیز به اجرا درآیند.

وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ظرفیت های موجود در زمینه درمان و دارو و آموزش پزشکی بین دو کشور، ابراز امیدواری کرد که به منظور توسعه همکاری های بیشتر در این بخش، بیش از پیش از این ظرفیت ها بهره برداری شده و موانع احتمالی برطرف شود.

دکتر قاضی زاده هاشمی همچنین با اشاره به مراحل پایانی جنگ با تروریسم در عراق، گفت که امیدوار است، پس از آزادی موصل از لوث تروریسم، با توجه به درایت و هوشمندی رهبران عراق، دردها و رنج های مردم عراق پایان یابد.

وزیر بهداشت ایران نقش سفرای دو کشور را در توسعه و تعمیق روابط با اهمیت خواند و ابراز خرسندی کرد که این نشست در ابتدای آغاز به کار 'ایرج مسجدی' سفیر جدید ایران در عراق برگزار شده است.

وزیر بهداشت عراق نیز از کمک های جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف به دولت و ملت عراق تقدیر کرد و گفت که ایران همواره در شرایط حساس در کنار عراق بوده و برای همین، در عراق هر مشکلی که پیش می آید، اولین کشوری که دولتمردان عراق به آن برای حل این مشکل می اندیشند، ایران است.

دکتر 'عدیله حمود' تاکید کرد که مسوولان ایرانی نیز از ارائه هرگونه کمک به دولت و ملت عراق تاکنون دریغ نکرده و به سرعت به کمک عراق در شرایط حساس شتافته اند.

وی همچنین بر ضرورت رفع تمامی موانع در برابر همکاری های دارویی بین دو کشور تاکید کرد و افزود: با برداشتن این موانع ظرفیت های همکاری بین دو کشور افزایش می یابد.

حمود همچنین با اشاره به تجربیات ارزشمند ایران در بخش دارو، گفت: عراق تمایل دارد تا از این تجربه های ایران بهره ببرد.

وی از شرکت های معتبر دارویی ایران برای ثبت شرکت های خود در عراق دعوت به عمل آورد و گفت که شرکت های ایرانی می توانند کار تولید دارو را در عراق آغاز کنند.

در این نشست، همکاری دو کشور در زمینه های مختلف دارو، درمان، علوم پزشکی و آموزش مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وزیر بهداشت کشورمان به منظور دیدار و گفت وگو با همتای عراقی اش و دیگر دولتمردان عراقی و افتتاح نمایشگاه تخصصی لوازم پزشکی ایران در بغداد بعد از ظهر دیروز (سه شنبه) وارد بغداد شد.

ایرنا/.

اضافه کردن دیدگاه جدید