گزارشی از برنامه های انتشارات پیام آزادگان درنمایشگاه کتاب

۱۳۹۸/۰۲/۱۶

به گزارش روابط عمومی موسسه پیام آزادگان ،  درهای سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار "خواندن، توانستن است" از چهارم تا چهاردهم اردیبهشت ماه به روی علاقمندان کتاب و دوستداران دانایی گشوده بود.

 

 

موسسه پیام آزادگان نیز با ۷۰ عنوان کتاب تازه های نشر و پرفروش ترین کتاب های سه سال اخیر خود راهی این نمایشگاه شد تا همگام با دیگر انتشارات داخلی و خارجی،  در این رخداد عظیم فرهنگی ایفای نقش نماید.

هرچه به روزهای پایانی کار نمایشگاه نزدیک می شویم ازدحام و شلوغی نمایشگاه بیشتر برچشمانمان می نشیند. چرا که برای علاقمندان به کتاب،فرصت مغتنمی است تا به دوراز هیاهوی زندگی، خود را به این مکان فرهنگی برسانند و کتابهای مورد نیاز خود را تهیه نمایند. هرچند در این میان نیز افرادی هستند که بارچندمی است که به نمایشگاه می آیند.

اما هرچه هست حال و هوای نمایشگاه خوب است.

 درمیان کتاب های  "من ، داود، علی" ، "سیره مرحوم ابوترابی"، "یک بعلاوه پنج" و کتابهای بی شمار دیگری که انتشارات موسسه فرهنگی پیام آزادگان با خود به نمایشگاه اورده است، کتاب ماندگار "سرباز کوچک امام" هنوز هم  درصدر پرفروش ترین کتاب سال خودنمایی می کند.

فاطمه سلیمی جوان دهه هفتادی است که به غرفه پیام آزادگان آمده و خواستار کتاب سرباز کوچک امام است. زمانی که علت تهیه کتاب را جویا می شوم می گوید: من فرزند یک رزمنده دفاع مقدس هستم. تعریف این کتاب را  از دوستانم بسیار شنیده بودم و نمایشگاه کتاب فرصتی شد تا به اینجا بیایم و این کتاب را تهیه کنم.

محمد کلانتری و سعید چاووشی دو نوجوان پرجنب و جوش دیگری هستند که برای بازدید از نمایشگاه کتاب، پا به غرفه پیام آزادگان می گذارند.  هر دو از لحظه ورود به غرفه  با وسواس تمام، کتابها را زیرو رو می کنند و دراین میان، کتاب سرباز کوجک امام را خریداری می نمایند. 

محمد معتقد است: کتاب های دفاع مقدس برایم جذابیت خاصی دارد زیرا مفهوم ایثار و فداکاری را - که درجامعه امروزی بسیار کمرنگ شده- را یاد می دهد. کتاب سرباز کوچک به نظرمن کتابی است ارزش خواندن و مطالعه دقیق را دارد.

وی تاکید می کند ما هیچوقت نمی توانیم جبران زحمات اسرا و رزمندگان را داشته باشیم اما حداقل کاری که می توانیم بکنیم آن که با خواندن سرگذشت آنها درس زندگی را از آنان بیاموزیم.

و سعید در ادامه تایید صحبتهای محمد اضافه می کند: جامعه ما به ولایت پذیری نیاز دارد و این کتابها به نوعی ولایت پذیری امام عصر(عج) را ترویج می نمایند که در حقیقت نیاز امروز جامعه ماست.

 

 

 

رونمایی از کتاب "زمان ایستاده بود"

اتفاق خوب دیگری که در ایام برگزاری نمایشگاه برای موسسه پیام آزادگان رقم خورد، آیین رونمایی از کتاب " زمان ایستاده بود"  به نویسندگی فرزانه قلعه قوند و با همکاری موسسه پیام فرهنگی آزادگان و همچنین مجمع ناشران انقلاب اسلامیدر نهمین روز از برپایی نمایشگاه بود.

فرزانه قلعه قوند در توضیحاتی با اشاره به انگیزه نوشتن این کتاب  گفت: اسارت سخت ترین و رنج آورترین اتفاق ممکنی است که برای فرد رخ می دهد.

انگیزه اصلی من برای نوشتن کتاب، آگاهی بخشی به نسل جوان و نوجوانی است که متاسفانه جنگ را درک نکرده و گمان می کنند  اسرای ما بسیار ساده تن به اسارت داده اند. من برای نوشتن این کتاب ابتدا به آرشیو خاطرات مراجعه و پس از آن با ۶۱ آزاده از اقوام و استان های مختلف به گفت و گو نشستم.

 آزاده سرافراز سعید نفر از جمله راویانی است که خاطرات او در این کتاب به نگارش درآمده است. وی که  قریب ۷سال اسارت را درکارنامه دفاع مقدسی خود دارد می گوید: نسل جوان امروز ما گمان می کند آزادگان به راحتی تن به اسارت داده اند درحالی که اگر این آثار به درستی مطالعه شود مشاهده می شود که اکثر قریب به اتفاق  افرادی که به اسارت دشمن بعثی درآمدند همه تا آخرین نفس و تا آخرین گلوله و  در حالی که مجروح شده بودند و در موقعیتی که چاره ای جز اسارت نبود تن به اسارت داده اند.

وی در توضیح چگونگی اسارت خود که در این کتاب هم به آن اشاره شده نیز گفت: من درحالی که مشغول خنثی کردن مین بودم، منفجر شد و ترکش های آن به دست و پایم اصابت کرد. این موضوع درنیمه شب عملیات و در منطقه طلاییه اتفاق افتاد. زمانی که ترکش به بدنم اصابت کرد سعی کردم خودم را از میدان مین بیرون بکشم که تیربارچی دشمن شروع به تیراندازی کرد و یکی از تیرها به پای چپم اصابت کرد. در آن لحظه زمینگیر شده بودم و نای عقب رفتن نداشتم. زمانی که هوا روشن شد عراقی ها متوجه حضورم شدند و با سرو صدای فراوان هفت-هشت نفری به سمت من آمدند و شروع به تفتیش بدنی کردند....

نفرهمچنین تاکید کرد: این کتاب از جمله کتابهای دفاع مقدسی است که  در حوزه اسارت برای جوانان قابلیت روشنگری دارد.

 

 

برپایی جشن صدتایی شدن کتاب سرباز کوچک امام

و زیباترین اتفاق سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، برپایی جشن صدتایی شدن کتاب سرباز کوچک امام بود که به حق باید گفت افتخار بزرگی برای موسسه پیام آزادگان بود.

این مراسم باشکوه با همکاری موسسه پیام آزادگان و همچنین مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با حضور مهدی طحانیان (راوی اثر) فاطمه دوستکامی (نویسنده) و تنی چند از آزادگان و دوستداران دانایی در محل مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزارشد.

سیدسجاد موسوی دبیر پویش کتاب قهرمان درخصوص این کتاب گفت: کتاب سرباز کوچک امام درسال ۹۷ جزو پنج کتاب پرفروش حوزه ادبیات داستانی و درصدر پرفروش های کشور قرار دارد.

فاطمه دوستکامی نویسنده اثر، در این نشست تخصصی درخصوص فرایند تولید این اثر اظهار داشت: کار مصاحبه کتاب سرباز کوچک امام در ۱۶۱جلسه فشرده و مجموعا ۳۵۰ساعت صوت است که شامل دو بخش ابتدایی که بخش اول مربوط به خاطرات کودکی مهدی طحانیان و بخش دوم آن به اسارت ایشان برمی گردد.

 مهدی طحانیان نیز درابتدا با سپاس از انتشارات موسسه پیام آزادگان گفت: اگر امروز کتابی به نام سرباز کوچک امام(ره)  اینگونه مورد توجه قرار گرفته به پاس زحمات موسسه پیام آزادگان است.

وی سپس با اشاره به خاطره ای از اسارت درمواجهه با عدنان خیرالله یکی از افسران بعث عراق پرداخت و درپایان گفت: به برکت اسلام عزیز ما درمصاف با دشمن، هیچگاه به جان و سلامت و زنده ماندن خود فکر نمی کردیم و تمامی دغدغه مان حفظ آبروی اسلام و ملت ایران بود.

آزاده احمد یوسف زاده نویسنده کتاب "۲۳نفر" و یکی از راویان اثر در جشن صدتایی شدن کتاب سربازکوچک امام گفت: یکی از بخش های مهم اسارت مربوط به اردوگاه اطفال است.

 نویسنده کتاب آن ۲۳ نفر  همچنین در ادامه افزود: من ۴سال از ۸ سال اسارتتم را با مهدی طحانیان در اردوگاه اطفال درگذرانده ام و اقرار می کنم که مهدی طحانیان با آن که یک کودک ۱۳ساله بود اما در مقایسه با بزرگترها، شجاعت و صراحت بیشتری داشت و شاید به همین علت هست که مقام معظم رهبری(ره) در تقریظ شان، مهدی را نوجوان شجاع، باهوش و صبور نامیده اند.

گفتنی است: عکس یادگاری و همچنین جشن تولد صدتایی شدن کتاب سربازکوچک امام با حضور دوستداران کتاب و دانایی پایان بخش این مراسم بود.

 

 

 

 

 

جشن امضای کتاب سرباز کوچک امام

جشن امضای کتاب سرباز کوچک امام با حضور مهدی طحانیان درغرفه پیام آزادگان حال وهوای خوبی را برای علاقمندان به حوزه دفاع مقدس رقم می زد. چرا که از بازدیدکنندگان از نزدیک با مهدی ارتباط برقرار می کردند و این شاید یکی از ماندگارترین و اثرگذارترین بخش های این مراسم بود و به اذعان مسوولان غرفه، شاید درمدت کمتر از دوساعت چیزی حدود ۵۰ امضا پای این اثر خریداری شده حوزه دفاع مقدس نشانده شده بود.

دوستداران دانایی که اغلب  آنان از قشر جوان و نوجوان بودند با خرید این کتاب ارزش آن را به  راوی اثر می سپردند تا چند سطری را برای آنان به یادگار بنگارد و درپایان "امضایی" از سوی این قهرمان اسارت بود که ارزش کتاب را دوچندان می ساخت.

مخاطبین غرفه آزادگان قریب به اتفاق از میان نسل چهارم و پنجم انقلاب بودند و گاها در این میان کسانی بودندکه شاید به ظاهر کمترین سنخیتی با فرهنگ ایثار و پایدارینداشتند اماگفت و گوی مهدی طحانیان با خبرنگار بی حجاب هندی را در اسارت دقیق درخاطر خود داشتند.

خانم فرانک صفایی بانویی بود که  شاید در وهله اول هیچ تشابه ظاهری میان او و شعایراسلامی دیده نمی شد. هنوز چند لحظه ای از تورق  کتاب سرباز کوچک امام در دستانش نمی گذرد که  بانوان حاضر در غرفه به یاریش می شتابند و ذهن او  را به سوی نوجوان ۱۳ساله ای هدایت می کنند  که این شگفتی را خلق کرده. او با دیدن مهدی بی اختیار دست بر شال روی سرش می برد و موهایش را زیر آن  پنهان می نماید و درکلامی همراه با احترام، کتاب را به سوی او دراز می کند  تا آقا مهدی چند خطی را با افتخار برایش بنگارد.

کمی آنسوتر مردجوانی کتاب را که ورق می زند. به راحتی می توان حدس زد چندان هم با فضای ایثار و فداکاری بیگانه نیست. کتاب را که خریداری می کند و با افتحار و مصمم رو به آقامهدی می گوید: شما(ها) آبروی اسلام و ایران هستید. آفرین بر شما.

 یا دو نوجوان افغانی که پس از خریداری کتاب سربازکوچک با تواضع و البته با کمی خجالت دلشان می خواهد که با آقامهدی عکس یادگاری بگیرند و زمانی که قهرمان اسارت درکنار آنان قرار می گیرد لبخندی شیرین بر لبانشان می نشیند.

گرچه درچهاردهم اردیبهشت ماه ۹۸ قطار سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران نیز به ایستگاه آخر رسید اما نباید از یک سال کار و تلاش ارزنده  انتشارات و پژوهش های موسسه پیام آزادگان و دست اندرکاران این موسسه که همواره تمام وقت و انرژی خود را برای نشر فرهنگ و ایثار و شهادت داشته و به حق کتاب های مفید و ارزنده ای را به نمایشگاه امسال رسانده اند به سادگی عبور کرد و در پایان جای دارد به تک تک این عزیزان یک خدا قوت و یک خسته نباشید جانانه عرضه بداریم.

 

 

 

* آ

گزارش: صنوبرمحمدی

 

اضافه کردن دیدگاه جدید