گزارشی از همایش "بانوی باران" در سالن سوره حوزه هنری

۱۳۹۷/۱۲/۱۶

 

به همت موسسه پیام آزادگان همایش "بانوی باران" برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان، همایش "بانوی باران" ویژه گرامیداشت یاد و خاطره "ام الاسرای" ایران مرحومه بانو بهجت افراز و به منظورقدرشناسی از این بانوی بافضیلت، بعدازظهرنیمه اول اسفندماه ساعت ۱۶ تالار سوره حوزه هنری میزبان دوستداران و علاقمندان به ایشان بود.

میهمانان ویژه همایش "بانوی باران" حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی امام جمعه موقت تهران، مهندس سیدمحمد غرضی وزیر اسبق وزارت نفت و پتروشیمی ، حجت الاسلام دعایی مدیرمسوول روزنامه اطلاعات، علیرضا قزوه شاعر انقلاب و دفاع مقدس، بانو سیمیندخت وحیدی شاعر، دکترمومنی رییس حوزه هنری و  بانو منصوره قدیری مشاور و با حضور مدیران موسسه پیام آزادگان و بسیاری از آزادگان سرافراز و همسرانشان رنگ و بوی خاصی به خود گرفته بود.

چند لحظه ای زودتر از شروع برنامه "بانوی باران" به حوزه هنری قدم می گذارم. چشم که می گردانم مزارشهدای گمنام درمقابلم جان می گیرد. وضویی می گیرم و برسرمزارشان حاضر می شوم. انگشتانم که سنگ مزار آنها را که لمس می کند دل طوفانی ام اندکی آرامش می یابد و سعادت زیارتشان دل و جانم را صفا می دهد. درکنار آنان زمان را فراموش می کنم و وقتی به خود می آیم که محوطه حوزه هنری مملو از آزادگان و علاقمندان به عرصه ایثار و پایداری است. به ناچار دل از شهدای گمنام برمی گیرم و  شتابان تر سوی سالن برگزاری مراسم گام برمی دارم.

 حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با چای و شیرینی از میهمانان خود پذیرایی می کند و لابی منتهی به سالن برپایی همایش نیز نمایشگاه عکسی از مرحومه بهجت افراز را در زمان فعالیت در هلال احمر و همچنین درکنار آزادگان به خوبی نشان می  دهد.

 در گوشه ای از صحنه، هنرمند نقاش درخلوت خود دست به قلم برده و با چیره دستی تصویری از بانوی مرحومه بهجت افراز را به روی بوم می آفرید.

برنامه با اندکی تاخیر با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز و با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران رسمیت می یابد. پخش کلیپ هایی در زمینه اسارت آزادگان در اردوگاه های عراق از سویی و فعالیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و بالاخص بانو بهجت افراز به عنوان محوریت این سازمان از بخش های کم نظیر این همایش بود.

حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی امام جمعه موقت تهران که به عنوان یکی از میهمانان ویژه در همایش "بانوی باران" حضور یافته بود در قسمتی از صحبت های خود گفت: بانو افراز، بانویی با فضیلت و آراسته به ایمان بود که در یکی از سخت ترین دوران تاریخ ایران اسلامی افتخار داشت که مدت ۱۸سال در دوران دفاع مقدس و بعد از آن در خدمت خانواده بزرگ و افتخارآفرین دفاع مقدس انجام وظیفه نماید و به افتخار بزرگ "ام الاسرا" مفتخرگردد.

وی در ادامه گفت: بدون تردید یکی از زیباترین دوران تاریخ انقلاب اسلامی و تاریخ ۸سال دفاع مقدس، ایثارگران، آزادگان، خانواده مغزز شهدا و جانبازان هستند و در این اوراق زیبای دفاع مقدس،  اسارت یکی از ماندگارترین و زیباترین و پرافتخارترین اوراق است. زیرا تاریخ اسارت را از هر زاویه ای که نگاه می کنیم در اوج زیبایی است.

امام جمعه موقت تهران همچنین افزود: اخوی بنده (حاج آقا علی اکبر ابوترابی) می فرمودند: اسارت قطعه ای از بهشت بود. و زمانی که من از آزادگان عزیز در محافل مختلف سوال می کردم به واقع اسرای فهیم و صبور و باگذشت جهنم صدام را که نمونه زشتی، سیاهی  و خشونت بود، به بهشت استقامت، ایثار، گذشت، خدمت به انسانها و بهشت بندگی و عبادت و بهشت تحصیل علم و دانش و معرفت تبدیل کرده بودند که حتی از چشمان صلیب سرخ و مامورین عراقی هم مخفی نمانده بود.

سپس مهندس محمدغرضی از مبارزین پیش ازانقلاب و وزیرپیشین وزارت نفت نیز در قسمتی از سخنان خود با اشاره به سابقه مبارزانی خانواده افراز در پیش از انقلاب گفت: توانمندی این خواهران ورای تعریف است زیرا دوخواهربانو افراز، از مبارزین پیش از انقلاب بودند که یکی از آنها در یمن و دیگری در پاریس توسط منافقین شهید شدند و من جنازه یکی ازآنها را در سال ۵۷ درپاریس تحویل گرفتم.

در ادامه برنامه بانو منصور قدیری مشاورنمونه و استاد دانشگاه شهیدرجایی و همچنین همسر آزاده ۱۰سال اسارت نیز با نقل خاطراتی از بانو مرحومه بهجت افراز فرصت را مغتنم دانسته از مادران حاضر در این همایش خواست تا در شیوه تربیتی خود با فرزندان، از ارتباط دوستانه بیشتر بهره جویند زیرا متاسفانه دنیای مجازی شکاف عمیقی را میان والدین و فرزندان ایجاد کرده است.

سپس علیرضا قزوه شاعرنام آشنای دفاع مقدس نیز با چند دوبیتی با گویش محلی درخصوص جنگ و آزادگی قرایت و آن را تقدیم آزادگان عزیز نمود.

در بخش دیگری از این برنامه، متن بسیار زیبایی بود  که از سوی خانواده مرحومه بانو افراز تهیه و توسط یکی از خویشاوندان  ایشان به رسم تشکر از آزادگان و حاضرین درجلسه قرایت و بسیار مورد توجه قرارگرفت.

سپس توسط حجت الاسلام ابوترابی فرد، حجت الاسلام دعایی، دکترمومنی با اهدای لوح از دوخواهر بزرگوار بانو افراز، قدردانی بعمل آمد.

تصویر بانو افراز که حالا با دستان هنرمند نقاش "سیم ور" به پایان کار خود رسیده بود در لحظات پایانی این همایش به فرزند این بانوی گرامی تقدیم گردید.

همایش پربار "بانوی باران" تا آغازین لحظات اذان مغرب به طول می انجامد و زمانی که موذن ندای وحدانیت سرمی دهد حاضرین برای استقبال از نماز اول وقت، سالن را ترک می گویند.

بدرود

اضافه کردن دیدگاه جدید