گفتگو با آقای علیدوست دبیرهمایش مداحان آزاده

۱۳۹۲/۰۲/۰۹

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان مطلع شدیم همایشی از مداحان آزاده در شهر مقدس قم در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه برگزار می شود. به همین منظور با دبیر این همایش گفت و گویی انجام دادیم که تقدیم حضورتان می شود.

س:  لطفاً خودتون را معرفی کنید

ج: بسم‌الله الرحمن الرحيم با سلام به محضر حضرت ولي‌عصر ارواحنا له‌الفداء و با سلام ودرود به ارواح طيبة حضرت امام ( ره )و شهدا و با آرزوي سلامتي مقام معظم رهبري، عليدوست از آزادگان دفاع مقدس هستم.

س: آقاي عليدوست شنيده ايم كه جنابعالي به عنوان دبير همايش مداحان آزاده هستيد بفرماييد هدف از برگزاري اين همايش چيست؟

ج: عرض كنم كه مداحان آزاده از جمله اقشاري بودند كه در دوران طاقت‌فرساي اسارت در احياء امر اهل‌بيت(ع) و در زنده‌ نگه‌داشتن روحيه معنويت در بين آزادگان تلاش زيادي كردند و اثرات زيادي گذاشتند مراسم معنوي مثل دعا و عزاداري و توسلات توسط اين عزيزان صورت مي‌گرفت و این مراسم معنوي اثرات خيلي زيادي در حفظ روحيه دوستان آزاده داشت ولذا جاي تقدير و تشكر از اين عزيزان دارد و جا داشت كه زودتر از این، یک چنین برنامه‌‌اي صورت مي‌گرفت و اين دوستان يک جا جمع مي‌شدند و تقدير و تشكري از آنان مي‌شد. ولي خب آزادگان مداح متولي ندارند و تا حالا اين كار صورت نگرفتهاست. مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان در اين عرصه وارد شد تا به عنوان قدم كوچكي اين عزيزان را دور هم جمع كند و تشكري از آنها به عمل آورد.

س: «مؤسسه پيام آزادگان چه نقشی در برگزاری این همایش دارد؟»

ج:  اين همايش را  مؤسسه پيام آزادگان برگزار مي‌كند متولی همایش  مؤسسه و مسئولينش هستند

س: «چه برنامه‌هايي را موسسه پیام آزادگان در این همایش تدارک دیده است؟»

ج: همایش یک روزه است. یعنی روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت.اما آزادگان عزیز می توانند  از غروب روز چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت به محل برگزاری همایش که در کمربندی قم اراک و در مجتمع اقامتی شاهد برگزار می شود با اطلاع قبلی حضور بهم رسانند و شب پنجشنبه ما در خدمت این عزیزان خواهیم بود و البته این گردهمایی  تا عصر روز پنج‌شنبه در ايام ولادت حضرت زهرا(س) ادامه می یابد . چونکه در بین عزیزان ذاكر، مداح اهل‌بيت(ع) و فاطمة زهرا(س) محوريت دارد. وقتي ملائكه از خداي تبارك وتعالي پرسيدند و مَن تَحتَ‌الكِساء خداوند تبارك وتعالي فرمود: هم فاطمه و ابوها و بعلها و بنو‌ها. فاطمة زهرا(س) در بين پنج‌تن آل‌عبا هم محوريت دارد. لذا اين مراسم را ايام ولادت آن بزگوار قرار داديم. برنامة روز ۵ شنبه ۱۲ اردیبهشت از ساعت ۳۰/۸ با قرائت قرآن شروع مي‌شود و بعد پخش سرود جمهوري اسلامي را داریم. مديرعامل محترم پيام آزادگان دقايقي را صحبت خواهند كرد و يكي از اساتيد بزرگوار حوزه علميه سخنران اصلي در اين مراسم هستند. در ادامه يكي‌ دو نفر از دوستان آزاده، مداحی خواهند کرد. سپس ازدو تن از خانواده مداحان آزاده که شهید شده‌اند تقدیر خواهد شد. و انشاء‌الله به خدمت آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی خواهیم رسید و در نماز آقا شرکت خواهیم کرد. بعدازظهر هم برنامه‌های اختتامیه برگزار خواهد شد و برنامه‌ها حدوداً ساعت چهار تمام خواهد شد.

س : «شما فکر می‌کنید عزیزان آزاده مداحی كه برای همایش دعوت شده اند، چندنفر دعوت شما رو بپذيرند و تشريف بياورند؟»

ج : حدوداً صد نفر را شناسایی و دعوت کردیم. حالا صد نفر را ما باهاشون ارتباط برقرار کردیم و دعوتشون کردیم ولی شاید این صد نفر همه نتوانند تشریف بیاورند شاید حدوداً هفتاد‌وپنج الی هشتاد نفر از این عزیزان شرکت کنند از طریق مؤسسه پیام آزادگان اعلام شده است که اگر از دوستان عزیز آزاده که در دوران اسارت مداحی می‌کردند و ما آنها را نمی‌شناسیم و دسترسی به آنها نداریم از طریق همین مصاحبه دعوت می‌کنیم که در این مراسم که در شهر مقدس قم برگزار می‌شود شرکت کنند. البته تا روز سه شنبه‌ دهم اردیبهشت اعلام حضور کنند.

همایش ما همانطور که عرض کردم یک روزه است. ولی چون مهمانانمون از راه دور می‌آیند و امکان دارد صبح برسند برایشان مشکل است و لذا شب پنجشنبه هم ما در نظر گرفتیم عزیزانی که از راه دور می‌آیند، شب پنجشنبه در مجتمع اقامتی شاهد استراحت کنند و روز پنجشنبه در مراسم شرکت کنند.

س: «چه توصیه‌ای برای عزیزان شرکت کننده در این همایش داريد؟»

ج: توصیه که نمی‌توان گفت توقع داریم همه عزیزان مداحی که خبردار شدند زحمت بکشند در همایش شرکت کنند. محفل را محفل خودشان بدانند از دست‌اندرکاران مراسم هم جزء دوستان آزاده هستند و انشاء‌الله سر وقت حضور داشته باشند. می‌خواهم تقاضا کنم اگر با وسیله شخصی خودشون تشریف میاورند. انشاء‌الله با متانت و آرامش رانندگی کنند تا اینکه اتفاق تلخی نیفته و تشریف بیاورند انشاء‌الله تا آخر مراسم هم حضور داشته باشند تا انشاء‌الله مراسم با شکوهی برگزار بشود.

س: «حاج‌آقا بفرمایید مکان و زمان همایش دوم هم مشخص شده یا نه؟ کی مشخص می‌‌شه به چه شکلی هست؟»

مکان و زمان همایش بعدی مشخص نشده، انشاء‌الله این همایش که اجرا بشه، گروهی از عزیزان انتخاب می‌شوند به عنوان مجمع ذاکرین اهل بیت آزاده که خودشون برنامه‌های بعدی را پیگیری می‌کنند و برایش برنامه‌ريزي می‌كنند.

«خیلی ممنون در آخر اگرصحبتی دارید بفرمایید»

مطلب خاصی نیست تشکر می‌کنم از شما.