كتابخانه تخصصي آزادگان

كتابخانه تخصصي آزادگان با استعانت از حضرت حق و به ياري مسئولان كتابخانه ۶ سال پس از تأسيس مؤسسه پيام آزادگان مصادف با هفته كتاب و كتابخواني، افتتاح گرديد.

 

اين كتابخانه در حوزه‌ي تخصصي آزادگان و اسارت به عنوان بخشي از معارف دفاع مقدس در حال فعاليت مي‌باشد. منابع و مراجع موجود در اين كتابخانه تماماًَ با موضوع اسارت تهيه و انتخاب شده است.

 

با عنايت به اينكه طي سال‌هاي اخير در حوزه‌ي دفاع مقدس كتابخانه‌ها و مراكز اطلاعاتي بسياري ايجاد شده است، مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان نيز كه در زمينه‌ي اسراي آزاد شده‌ي ايراني فعاليت‌هاي فرهنگي ،هنري و پژوهشي بسياري انجام مي‌دهد، در بخش پژوهشي خود احساس نياز به تدارك كتابخانه‌اي با مراجع آزادگان نموده و سپس اقدام به تأسيس كتابخانه در اين زمينه نموده است.

 

كتابخانه تخصصي آزادگان با رويكردي نو اقدام به انتخاب،تهيه و خريد منابع كتابخانه‌اي موجود در بازار كتاب و همچنين كتب قديمي كه در حال حاضر از دايره‌ي نشر خارج گرديده، نموده است. لازم به ذكر است اين كتابخانه تا كنون نيز موفق به تهيه بخش اعظم اين منابع شده است.

 

كتب مرتبط با حوزه‌ي اسارت و آزادگان داراي چند بخش مي‌باشد كه با توجه به سابقه‌ي انتشاراتي كتب موجود، مي توان آنها را به دسته‌هاي زير تقسيم بندي كرد:

۱.  كتب خاطرات فردي اسراي آزاده شده ايراني

۲.  كتب خاطرات جمعي از اسراي آزاد شده ايراني

۳.  كتب خاطرات اسراي عراقي

۴.  كتب خاطرات اسراي ساير ملل

۵.  كتب پژوهشي در زمينه اسارت(همچون كتب حقوق اسرا، روانشناسي اسرا و ...)

۶.  كتب هنري از دستاوردهاي اسرا

۷.  پایان نامه

۸. برخی از کتاب های دفاع مقدس

 

مسئولان كتابخانه تخصصي آزادگان با توجه به كتب منتشر شده در زمينه اسارت و آزادگان، تاكنون به اطلاعات بيش از ۷۰۰ عنوان كتاب دست يافته‌اند و بيش از ۶۰۰ عنوان از منابع نيز تهيه شده و مابقي كتب در حال تهيه و اضافه‌شدن به مجموعه كتابخانه مي‌باشد.

 

چنين به نظر مي رسد با توجه به اينكه در سال‌‌هاي اخير آزادگان سرفراز كشورمان به فرصت و فراغت بيشتري نسبت به سال‌هاي اوليه آزادي‌شان دست يافته‌اند، اقدام به نوشتن و ثبت و ضبط خاطرات خود از دوران پرتجربه اسارت‌شان نموده‌اند. البته در اين راستا آمادگي نويسندگان و پژوهشگران حوزه دفاع مقدس و روي‌آوردن آن‌ها به اين سوژه‌ها نير سبب انتشار بيشتر كتب در زمينه آزادگان شده است.

 

كتابخانه تخصصي آزادگان با رويكرد شناسايي منابع مربوطه، تهيه و تدارك آن و سپس آماده سازي كتاب براي قرارگيري در منابع كتابخانه مسئوليت دارد تا هر كتابي را كه در اين حوزه در حال انتشار مي‌باشد، شناسايي كرده و پس از ورود به بازار كتاب آن را به مجموعه كتابخانه اضافه نمايد. بنابراين مي‌توان ادعا نمود اين كتابخانه با مجموعه‌اي كامل از منابع موجود در حال انجام فعاليت‌هاي كتابخانه‌اي و خدمت‌رساني به علاقمندان حوزه‌ي آزادگان و دفاع مقدس، نويسندگان و پژوهشگران اين حوزه و همچنين آزادگان سرفراز كشور و ساير مراجعان مي‌باشد.

 

كتب آزادگان پس از ورود به اين كتابخانه و طي چرخه‌ي ثبت و آماده‌سازي و قرارگرفتن در قفسه كتب، جهت تعيين موضوعات و عناوين دربرگرفته چكيده نويسي مي‌شود تا مراجعان بتوانند به سادگي منبع مورد نياز خود را و موضوعات مربوطه را بيابند. اين كتابخانه در سايت مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان www.mfpa.ir ، لينك «كتابخانه آزادگان» را به خود اختصاص داده است كه چكيده‌ي تهيه شده‌ي تعدادي از كتب منتشر شده در اين بخش قرار گرفته است.

 

شايان ذكر است عضويت اين كتابخانه رايگان بوده و براي عموم افراد آزاد مي‌باشد. همچنين مسئولان متخصص اين كتابخانه مي‌توانند در كارهاي پژوهشي مرتبط با آزادگان به كاربران كتابخانه و پژوهشگران خدمات ارائه نمايند.

 

كتابخانه تخصصي آزادگان واقع در طبقه فوقاني مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان، به آدرس تهران، خيابان انقلاب، بين ميدان فردوسي و خيابان استاد نجات‌اللهي، كوچه نيايي، پلاك ۸ مي‌باشد. علاقمندان مي‌توانند روزهاي شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ تا ۱۶ به كتابخانه مراجعه نموده و از خدمات كتابخانه‌اي اين كتابخانه بهره‌مند شوند.